دل خواسته ها


  ابراهيم حاتمي کيا

  شاطر
  avatar
  catuyoun
  Admin

  تعداد پستها : 1950
  Age : 52
  Registration date : 2008-02-27

  رد: ابراهيم حاتمي کيا

  پست من طرف catuyoun في الأربعاء أغسطس 24, 2011 6:44 am

  اظهار نظر هایی در مورد ارغوان حاتمی کیا:

  به رنگ ارغوان باسیاستهای کلی نظام تعارض دارد؟
  به تازگی بهروز جعفری نماینده سمیرم در گفت وگویی بایکی از هفته نامه های چاژ تهران باانتقاد از فیلم به رنگ ارغوان گفته بود : در فیلم به رنگ ارغوان متاسفانه نقد منصفانه به چشم نمی خورد و غرض ورزی جریانی چنان است که حتی دولت اصلاحات نیز از اکران آن ممانعت به عمل آورد .
  وی درادامه گفت : دردوران اصلاحات فیلمهای بسیاری اکران شدند اما دولت (وقت )مجوز اکران به فیلم به رنگ ارغوان را نداد وبه همین خاطر واقعا برای ما مهم است که فیلمی که تصویری ناخوشایند ازارزشهای مذهبی ما می دهد چگونه رفع توقیف شده است و اساس این کار از سوی دولت چه بوده است ؟
  نماینده سمیرم درباره اکران این فیلم گفته است : این فیلم با سیاستهای کلی نظام جمهوری اسلامی مغایر است و به نظر می رسد اکران آن صحیح نیست . اما سابقه کارهای دولت دکتر احمدی نژاد قدرت پیش بینی رااز ما گرفته است .


  علی مطهری : به رنگ ارغوان خوش ساخت است
  علی مطهری نماینده مشهور مجلس نیز پیش از این در گفت وگویی باهفته نامه چلچراغ درباره به رنگ ارغوان به اظهار نظر پرداخته وگفته است :به رنگ ارغوان فیلمی خوش ساخت ودرعین حال حساسیت برانگیز است .نمی شود فیلم را به عنوان یک بیننده عادی دید ولذت نبردولی اگر به عنوان یک مسئول به فیلم نگاه کنیم ممکن است حساسیتهایی ر در جامعه ایجاد کند .به هرصورت اگر صلاح دید مسئولان این است که فیلم در شرایط کنونی قابلیت اکران را دارد نمی شود حرفی زد .من پیشنهاد می کنم فیلم را بدون هیچ پیش داوری ببینیم واجازه ندهیم اکران این فیلم و حرفهایی که پیش آمد فضارا ملتهب تر کند .
  به رنگ ارغوان


  جمال شورجه :ساخت فيلم " به رنگ ارغوان " به صلاح کشور نبود
  با توجه به شرايط کشور ساخت فيلم سينمايي "به رنگ ارغوان" مصالح ملي را ناديده گرفته است .
  "جمال شورجه" کارگردان به خبرنگار سينما پرس گفته است :فيلم "به رنگ ارغوان" از دسته آثاري است که رنگ و بوي سينماي ابراهيم حاتمي کيا را مشخص مي کند ، اين فيلم به لحاظ ساختار و مفهوم از دسته کارهايي است که مخاطب را به چالش کشيده و به همين علت است که مدتي در توقيف بوده است .
  وي گفت :" به رنگ ارغوان" به لحاظ فيلمنامه و ساختار قابل تقدير بوده و پختگي و توانمندي حاتمي کيا را از نظر طراحي صحنه و هدايت بازيگر نشان مي دهد که اين موضوع نقطه قوت اين فيلم است ، اما به لحاظ سليقه موضوع اين فيلم را نمي پسندم زيرا اگر نهادهاي مهم کشور را بدون بهانه به چالش بکشيم درست نيست ، آن هم نهادي که حفظ امنيت کشور را بر عهده دارد .
  در حقيقت به چالش کشيدن مجاهدتهاي خاموش سربازان گمنام امام زمان (عج) به منظوراين ساخت فيلم را درست نمي دانم .
  شورجه ، حاتمي کيا را از خدمات وزارت اطلاعات آگاه دانست و ادامه داد : حاتمي کيا به عنوان يکي از چهره هاي سرشناس عرصه سينما در کشور از نحوه عملکرد و خدمات و فعاليت هاي وزارت اطلاعات آگاه است و اگر هم بي اطلاع باشد بسياري از مردم کشور هستند که از فعاليت هاي اين نهاد امنيتي آگاه هستند .
  وي خاطر نشان کرد : فيلم سازان کشور بايد تلاشها و مجاهدتهاي وزارت اطلاعات و پرسنل آن را دستمايه اي براي ساخت فيلم هايي براي سينماي کشور کنند تا به نوعي فعاليت ها و عملکرد اين نهاد امنيتي مورد تقدير و تجليل قرار گيرد و مردم هم از خدمات شبانه روزي آنها مطلع شوند .
  شورجه در گريزي به ساخت فيلم "موج مرده" حاتمي کيا اشاره کرد و گفت حاتمي کيا کاري با نام "موج مرده" به سفارش سپاه پاسداران تهيه و توليد کرد که بنا به دلايلي خود سپاه مانع از پخش آن شد ، وي بايد هميشه دنبال نقاط قوت حاکميت براي ساخت فيلم باشد نه اينکه از نقاط ضعف و کاستي ها به عنوان سوژه براي ساخت فيلم استفاده کند .
  وي تصريح کرد : ما فيلم سازان اگر به حفظ و ترويج ارزشهاي انقلاب اسلامي معتقد هستيم بايد اين ارزشها را به عنوان سوژه براي ساخت فيلم در نظر بگيريم و براي گسترش آن در جامعه تلاش کنيم و نه اينکه اگر در جايي زشتي و کاستي وجود دارد آنها را در فيلم ها و سريالها بيان کنيم .
  شورجه به جايگاه سينما در انتقاد از نقاط ضعف اشاره کرد و افزود : براي اينکه مملکت سالمي داشته باشيم لازم است که نقاط ضعف و آن اشکالات را با اشکال مختلف گوشزد کنيم و اگر اين اشکالات آنقدر بزرگ و مهم بود آن وقت است که مي توانيم آن را رسانه اي کنيم تا از اين راه اين مشکلات برطرف شود.
  وي در پايان گفت : پيام" به رنگ ارغوان "همگرايي مناسبي با عملکرد وزارت اطلاعات ندارد و تصويري که به مخاطب ارائه مي دهد در مقايسه با خدمات وزارت اطلاعات جفا است .


  _________________
  و من طعم شیرین نشستن در سکوت را خواهم چشید !
  avatar
  catuyoun
  Admin

  تعداد پستها : 1950
  Age : 52
  Registration date : 2008-02-27

  رد: ابراهيم حاتمي کيا

  پست من طرف catuyoun في الأربعاء أغسطس 24, 2011 6:45 am

  ارغوان از زمانی كه به خودش آمده به خودش باورانده كه پدر و مادرش در سانحه‌ای رانندگی در غرب كشور مرده‌اند. حال آنكه آنها در خارج از كشور به مبارزه می‌پردازند و ... اما حالا و پس از سالها پدر ارغوان، میثم كامرانی ملقب به شفق (فرهاد قائمیان)، تصمیم گرفته به دیدن دخترش بیاید و ... مسئولان دولتی، شهاب 8 (حمید فرخ نژاد) را مامور تعقیب و مراقبت از ارغوان كرده‌اند تا به شفق برسند و ... این در حالی است كه همراهان سابق شفق برای جلوگیری از لو رفتن اطلاعات در اثر دستگیری شفق تصمیم به كشتن او گرفته‌اند و ... حالا این ارغوان است كه باید تمام این اتفاقاتی كه ناخواسته در گیرش شده را به سیاق داستانی خانوادگی بپذیرد و هضم كند و البته بهترین مدل مواجهه با آن را بیابد. دوم: اصولا حاتمی کیا فیلم سازی مضمون گرا است که در تمام آثارش مستقیم و غیر مستقیم طعنه ای به سیاست و اجتماع می زند. خط روایی غالب آثار حاتمی کیا بر پایه درام عاشقانه ای استوار است که بنا است پوسته ای باشد برای در بر گرفتن موضوع یا موضوعاتی که او بنا دارد طرحشان کند. شخصیت های همیشگی فیلم های حاتمی کیا در" به رنگ ارغوان" هم حاضرند. شخصیتی که وابستگی عمیقی با آرمانها و ارزشهایی که به آنها پایبند بوده اساس شروع داستان می شود ولی اتفاقاتی که در طول داستان رخ می دهد نوعی تغییر و تحول در نوع نگرش او ایجاد می کند و به نوعی دچار استحاله فکری و روانی می شود و همه چیز را با وضوح بهتری می بیند. البته این روال حاکم بر غالب آثار ملودرام داستانی است ولی وقتی از زاویه نگاه حاتمی کیا به مسایل پیرامونی بنگریم تغییر و دگردیسی معنا و مفهومی خاص خودش را میاید معنای که متناسب است با دنیایی که از او می شناسیم. در کنارآن شخصیت همیشگی زن معصوم با وفا و فداکار و البته شجاع و نترس که در شرایط بحرانی تصمیم درست را می گیرد و از همه مهمتر بانی اصلی تغییر و دگردیسی در شخصیت اصلی است(فاطمه در "آژانس شیشه ای " که در "بوی پیراهن یوسف" , " ارتفاع پست" , " موج مرده" , "روبان قرمز" , "به نام پدر" و ...هم حاضر بود ). نماینده این فضا در این فیلم ارغوان است. ساده است و صمیمی و درعین حال محکم و صبور و مستقل. با صلابت است و در عین حال آسیب پذیر. در کنار این دو طیف اصلی دسته ای شخصیت قرار می گیرند که بناست تبلور شخصیت های اصلی را باعث شوند. در به رنگ ارغوان همه را داریم هوشنگ , ارغوان , دوست سابق ارغوان , میثم کامرانی , مسئول بالا سری شهاب 8 , رییس پاسگاه منطقه , استاد دانشگاه , دانشجوی سیاسی , دانشجوی غیر سیاسی و ... این همه در کنار هم یعنی دنیای مضمون گرای حاتمی کیا با پوسته ملودرام.
  سوم: روابط حاکم بر داستان "برج مینو" , "بوی پیراهن یوسف" ,"روبان قرمز", " موج مرده" , " ازکرخه تا راین" , "آژانس شیشه ای" , " به نام پدر" و حالا " به رنگ ارغوان" همگی از همان روال پوسته ملودرام و ... تبعیت می کند. اما داستان دو سه فیلم اخیر حاتمی کیا اندکی متفاوت با کارهای دورتر اوست و یا حداقل ظرفی جدید از کارهای اورا به نمایش می گذارد. روندی که "موج مرده" , " به نام پدر" و حالا " به رنگ ارغوان" در ذهن تداعی می کند به وضوح حکایت از تمایل حاتمی کیا برای به تصویر کشیدن زاویه نگاه نسل بعد از جنگ ایران و نحوه مواجهه آنها با پدرانشان است , پدرانی که انقلاب و جنگ را تجربه کرده اند و شاید حالا باید از گذشته هاشان دفاع کنند. ولی چگونه؟ و ... داستان کارهای متاخر حاتمی کیا داستان روال زندگی کردن نسل امروزی هاست و داستان تمام شدن همه چیز به نام پدر.
  سوم: داستان «به رنگ ارغوان» داستان سرنوشت فداشدگان و انتقال بی تابی‌ها و بد عقوبتی‌های تاریخی به نسل‌های پس از خودمان، و گلوگیر شدن دست پخت نسل گذشته در حلقوم امروزی‌های از همه جا بی خبر، و سرگیجه و سردرگمی در شرایطی كه باید وارث كرده‌ها و ناكرده‌ها و اشتباهات و تصمیمات گذشته‌گان باشند است. داستان فداشدگانی كه در عین قربانی بودن می‌بایست بار رفتارها و تصمیماتی كه در هیچ یك از آنها نقشی نداشته‌اند را به دوش بكشند، باید تلاش كنند و تمام هم و غمشان را مصروف ماله كشیدن و بهتر پیش بردن شرایط كنند مبادا كوچكترین كم دقتی در تصمیم گیری باعث شود گذشتگان صاحب تصمیم دچار مشكل شوند. تا تنها مسئولیت باشد و عذاب روحی و روانی ناشی از تصمیماتی كه دیگران گرفته‌اند و دیگران درگیرش شده‌اند و حالا امروزی‌ها باید تاوانش را بدهند.
  چهارم : تمام دل نگرانی‌ها و دلهره‌ها و دلمشغولی‌های ارغوان در سكانس ورود پدرش به روستا و اتفاقات اطراف آن به نتیجه می‌رسد و جدای از خوب یا بد بودن نتیجه تصمیم ارغوان، او از شرایط برزخی چندین و چند ساله‌ای كه به او تحمیل شده خلاص می شود و حالا نوبت اوست كه فارغ از هرگونه نگرانی و تشویش، تحلیل و عكس‌العمل خاص خودش را نسبت به شرایط محیط پیرامونش داشته باشد و آنها را بروز دهد و همراه باشد و ...

  به رنگ ارغوان


  پنجم: در نگاه نخست شاید اینگونه به نظر بیاید كه ارغوان متعلق به نسلی بدون آرمان و مستاصل است و سراغ سردرگمی‌ها و سرگردانی‌هایش را گرفته، ولی با پیشرفت داستان با دغدغه های ذهنی ارغوان آشنا می شویم. ارغوان دل مشغولی‌های خودش را دارد. دل نگرانی‌های ارغوان و هم نسلی‌هایش، به شدت بیشتر و جدی‌تر است از گذشتگان حالا سردرگم و پشیمان و ... ارغوانی‌ها حالا صاحب فكرند و ایده و عقل و تحلیل، ارغوانی‌ها می‌دانند چه می‌خواهند و برای این خواسته‌هاشان یاد گرفته‌اند با زبان آدمیزادگان، با زبان گره خورده به عقل و منطق و تدبیر و پیگیری تكیه كنند و نه زبان گلوله و مبارزه مسلحانه و به بیراهه رفتن، ارغوانی‌ها یاد گرفته‌اند برای جلوگیری از قتل و غارت و سلطه زور از عقل و زبان و درك بشری بالا بهره ببرند. ارغوانی‌ها تصمیم گرفته‌اند تمام خواسته‌هاشان را بشناسند، برایش تلاش كنند و برای رسیدن به نتیجه عجول نباشند و حوصله كنند، بی آنكه دلسرد شوند. با این توضیح است كه در سكانس پایانی فیلم، ارغوان هم به جمع دانشجویان مخالف احداث جاده در دل بكرترین جنگل‌های ایران می‌پیوندد و مخالفتش با قطع درختان را اعلام می‌كند و با این شعار كه قتل درختان چیزی است شبیه قتل انسانها، با هرگونه قتل و خشونت و بی منطقی مخالفت می‌كند. چرا كه نمی‌خواهد نسل پس از خودش، به سرنوشتی شبیه آن چه خودش دچارش بوده دچار شوند.
  آخر: برخلاف تمام نظرهایی كه حول و حوش «به رنگ ارغوان» حاتمی كیا گذشت ، باید گفت «به رنگ ارغوان» جزو آن دسته از فیلم‌های حاتمی كیا است كه اتفاقا تاریخ مصرف ندارد و جزو آن فیلم‌هایی است كه اگر دیده نمی‌شد در حق كارگردان و تماشاگرش جفا می‌شد هر چند در حد و اندازه های آثار شاخص او مثل " آژانس شیشه ای" نیست.


  _________________
  و من طعم شیرین نشستن در سکوت را خواهم چشید !
  avatar
  catuyoun
  Admin

  تعداد پستها : 1950
  Age : 52
  Registration date : 2008-02-27

  رد: ابراهيم حاتمي کيا

  پست من طرف catuyoun في الأربعاء أغسطس 24, 2011 6:45 am

  نگاهی به فیلم نامه به رنگ ارغوان  فيلم‌ساز به جاي ريختن داستانش در قالب كلمات و استفاده از سكانس‌هاي فاقد ريتم و تمپو، و شخصيت‌هايي كه دم به دقيقه بيانيه‌هايي در باب فلسفه‌ي مرگ و عشق و زندگي صادر مي‌كنند، داستانش را نمي‌گويد بلكه نشان‌مي‌دهد و آن را به زبان سينما تصوير مي‌كند. ساختار فيلم‌نامه‌ي «به رنگ ارغوان» از استخوان‌بندي محكمي برخوردار است. يك شاه‌پيرنگ كلاسيك با ساختمان سه پرده‌اي و زمان خطي؛ داستان يك مأمور اطلاعاتي (حميد فرخ‌نژاد) كه در حين انجام مأموريت عاشق سوژه‌اش (خزر معصومي) مي‌شود. از همان ابتداي كار سطوح كشكمش آشكار مي‌شود؛ كشكمش دروني قهرمان با ذهن و عاطفه‌‌اش كه پيرنگ كهنه‌ عشق و وظيفه را به وجود مي‌آورد. عقل قهرمان قصه به او مي‌گويد سال‌ها تعليم ديده تا در مواجهه با چنين شرايطي به درستي به وظيفه‌اش عمل كند، اما در دلش شيفته‌ي دختر بي‌گناهي شده كه در عين تنهايي از چهار جهت مورد تهاجم قرار گرفته و در خطر است؛ پدرش، منافقيني كه مي‌خواهند پدرش را بكشند، مأموران اطلاعات كه از او به عنوان طعمه استفاده مي‌كنند و پسر دانشجويي كه با شنيدن جواب رد، او را تهديد به افشاي راز و ريختن آبرويش كرده. به اين ترتيب سطح دوم كشكمش قهرمان ما يعني كشمش فردي با معشوقه، پدر معشوقه، همكاران اطلاعاتي و منافقين آشكار مي‌شود. سطح سوم كشمكش يعني درگيري فرافردي با نهاد دانشگاه و دانشجوهاي آن و نهاد اطلاعاتي و فرمانده‌هان رده بالاي آن است. سطوح كشمكش به دقت چيده شده تا زمينه‌ي لازم براي دنبال كردن ماجرا از طرف مخاطب را فراهم كند. زمينه‌چيني به معناي چيدن حوادث اوليه، تعيين ژانر، موقعيت، شخصيت و حال و هواي داستان است و البته مهم‌ترين بخش زمينه‌چيني ايجاد تصوري از صحنه‌ي اجباري بحران در ذهن بيننده به وسيله‌ي حادثه‌ي محرك است. اگر بخواهيم جمله‌ي فوق را با نمونه‌هاي عيني فيلم معنا كنيم بايد به واكاوي قصه‌ي «به رنگ ارغوان» بپردازيم. حادثه‌ي محرك حادثه‌اي است كه تعادل زندگي قهرمان را بر هم مي‌زند و او را وادار به كنش مي‌كند. بنابراين حادثه‌ي محرك فيلم زماني است كه فرخ‌نژاد مي‌خواهد با گزارشي زود هنگام، دختر را از هر سوءظني مبرا كرده و مأموريتش را تمام شده اعلام كند، اين‌جاست كه بيننده مي‌فهمد مأمور اطلاعاتي به سوژه‌اش علاقه‌مند شده. از اين لحظه به بعد تصويري گريزناپذير از نقطه‌ي اوج داستان در ذهن مخاطب شكل مي‌گيرد و او حدس مي‌زند كه بالاخره اين عشق برملا شده و مأمور مجبور مي‌شود بين نجات دختر يا به انجام رساندن مأموريت دست به انتخاب بزند و هر كدام از اين انتخاب‌ها واكنش‌شديد طرف مقابل را برمي‌انگيزد. ساختار درست فيلم‌نامه باعث مي‌شود مخاطب به راحتي خود را به جريان قصه بسپارد و منتظر بنشيند تا تصميم نهايي قهرمان و واكنش دو سويه‌ي مخالف ماجرا را ببيند. بعد از حادثه‌ي محرك و برهم خوردن تعادل زندگي قهرمان، او سراغ انجام واكنش‌هايي مي‌رود تا تعادل را به زندگي‌اش بازگرداند، مثل راه حل‌هايي كه فرخ‌نژاد براي خلاصي از وسوسه‌ي ذهني‌اش در پيش مي‌گيرد و سعي مي‌كند مأموريت را تمام شده يا خودش را براي ادامه‌ي آن فاقد صلاحيت اعلام كند، اما پيش از آن‌كه راه حل‌هاي او به نتيجه برسد، حادثه‌اي رخ مي‌دهد كه قصه را در مسيري تازه‌ و قهرمان قصه را در وضعيتي غير قابل برگشت قرار مي‌دهد. به اين حادثه‌ي نقطه‌ي عطف مي‌گويند كه در داستان فيلم درست آن لحظه‌اي است كه دو نفر از نيروهاي منافق وارد خانه‌ي دختر مي‌شوند و فرخ‌نژاد كه جان او را در خطر مي‌بيند، قبل از آن‌كه دستوري دريافت كند، سر خود وارد عمل شده و يكي را كشته و ديگري را زخمي مي‌كند. از اين‌جا به بعد قهرمان ما از يك طرف با سرپيچي از دستور مافوق و از طرف ديگر با دروغ گفتن به دختر درباره‌ي ملاقات با پدرش در وضعيتي غير قابل بازگشت قرار مي‌گيرد و حس كنجكاوي و نگراني بيننده را برمي‌انگيزد و سؤال اساسي «يعني آخر قصه چه مي‌شود؟» را به جان او مي‌اندازد. نقطه‌ي عطف دوم محل تلاقي مهم‌ترين كنش قهرمان و واكنش نيروهاي متخاصم است. نيروي متخاصم نيرويي است كه مانع رسيدن قهرمان به مقصودش است. در داستان «به رنگ ارغوان» از آن‌جا كه قهرمان دو خواسته دارد يعني انجام مأموريت و رسيدن به دختر نيروهاي متخاصم او دوسويه دارند. از يك طرف بالادستي‌هاي او در وزارت اطلاعات كه مانع رسيدن او به دختر هستند و از طرف ديگر پدر دختر و منافقين و حتا خود دختر كه مانع انجام مأموريت او هستند. تلاقي اين نيروها و كشمكش ميان آن‌ها محور اصلي جذابيت قصه است. با اين چند جمله آشكار مي‌شود كه نقطه‌ي عطف دوم فليم لحظه‌اي است كه فرخ‌نژاد دست به انتخاب مي‌زند و تصميم مي‌گيرد بماند و مأموريتش را تمام كند البته نه با دستور فرمانده‌اش، بلكه به خواست دختر و براي حفظ جان او و پدرش.

  حميد فرخ نژاد و خزر معصومي در نمايي از فيلم به رنگ ارغوان


  با وجود رعايت چهارچوب‌ها و قواعد درست داستان‌گويي، «به رنگ ارغوان» نقاط ضعفي دارد كه قوت درام را مي‌گيرد و تا حدودي مانع از آن مي‌شود كه داستان مخاطبش را به غناي عقلي و عاطفي كامل برساند. يكي از نقاط ضعف اساسي فيلم‌نامه صحنه‌ي تصور ذهني فرخ‌نژاد از درگيري‌اش با پدرِ دختر در كنار قهوه‌خانه است. اين صحنه از دو جنبه به داستان فيلم لطمه مي‌زند؛ اول اين‌كه ما در تمام طول داستان صحنه‌اي را كه حاوي خيال‌پردازي قهرمان باشد، نداريم و اين شكست قاعده، ناخودآگاه خط سير روايي داستان را تحت الشعاع قرار مي‌دهد. ضربه‌ي دوم و كاري‌تري كه اين سكانس به فيلم وارد مي‌كند آن ‌است كه به نوعي با نشان دادن صحنه‌ي اجباري بحران و رويارويي نهايي فرخ‌نژاد و پدرِ دختر و كشف راز مأمور بودن او از تأثير نهايي نقطه‌ي اوج پرده‌ي دوم و در نهايت تأثير كلي درام مي‌كاهد. به همين دليل وقتي كه ما ديالوگ‌هاي پدرِ دختر را خطاب به مأموران از پشت تلفن مي‌شنويم، آن‌چنان كه بايد و شايد تحت تأثير قرار نمي‌گيريم، چرا كه يك‌بار آن‌ها را در صحنه‌ي خيال قهرمان فيلم شنيده‌ايم. مسئله‌ي ديگر پايان‌بندي قصه است. اگر فيلم بعد از درگيري نهايي و با جدايي اجباري فرخ‌نژاد از دختر تمام مي‌شد، فيلم‌ساز با يك پايان تراژيك ضربه‌ي كاري‌اي را به مخاطب مي‌زد، و تلخي از سر گذراندن چنين تجربه‌اي در عمق جان او نفوذ مي‌كرد. اما پايان‌بندي فعلي، پاياني ملودرام است كه به هيچ‌ وجه قدرت يك سقوط تراژيك را ندارد و از آن عمق تأثير و ماندگاري برخوردار نيست. در اين ميان نكاتي جزئي ديگري هم وجود دارد كه تأثير كلي فيلم را خدشه‌دار مي‌كند. مثل شخصيت فرعي مأمور انتظامي منطقه كه با بازي مهرداد ضيايي تبديل به چهره‌اي كاريكاتوري شده و درست مثل شخصيت رضا شفيعي جم در «ارتفاع پست» فضاي ملتهب درام را در نقطه‌اي حساس مثل سكانس درگيري نهايي مي‌شكند و باعث سقوط آن مي‌شود. هم‌چنين با وجود ايجاز و پوشيده‌گويي‌اي كه تقريباً در تمام فيلم رعايت شده، يك‌جاهايي سر دردِ دل فيلم‌ساز باز مي‌شود، مثل سكانس كلاس درس جنگل‌ كه پاي نيش و كنايه‌هاي سياسي و شعارهاي تاريخ مصرف‌دار را به فيلم‌ باز مي‌كند. به طور كلي داستان جنگل در فيلم به استعاره‌ي خوبي از وضعيت كنوني جامعه‌ي ما تبديل شده و پيرنگ فرعي مناسبي براي قصه است. جنگل نمادي از تاريخ و فرهنگ كهن اين سرزمين است كه عده‌اي براي رسيدن به هدفي به ظاهر پرمنفعت و حتا مقدس حاضرند نابودش كنند و به جاي‌اش يك جاده‌ي آسفالت بكشند، اما مسئله‌ي آن‌جاست كه اين استعاره با محور مضموني فيلم و كليت داستان چفت و بست محكمي پيدا نمي‌كند و پايان‌بندي فيلم هم كه شامل صحنه‌هايي از اعتراض دانشجويان به تخريب جنگل است، كمك چنداني به اين ارتباط نمي‌كند. در نهايت اگرچه خطر از بيخ گوش دختر دانشجو مي‌گذرد، اما طناب داري كه در پايان فيلم به شكلي استعاري بر گردن او قرار مي‌گيرد نشان‌دهنده‌ي خطرات عميق‌تر و تكان‌دهنده‌تري است كه نه تنها دختر بلكه افراد جامعه را تهديد مي‌كند.
  مسعود كرمي  ابراهيم حاتمي کيا کارگردان فيلم به رنگ ارغوان

  ساختار یا سوژه  1. کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا، کارگردانی حساب شده است. دکوپاژهایی فکر شده که بوسیله آن حس صحنه نگه داشته و منتقل می شود نه اینکه به مانند فیلمهای دیگر سینمای ما تنها نشان دهنده و فاقد حس و حال فضا و شخصیت باشد. صحنه های متعددی از فیلم صحنه هایی با حس و حال و به اصطلاح جاندار هستند. سکانس ها خشک ؛ و تنها خوش ساخت نیستند بلکه با شخصیتها، مکان و وضعیت خاص هر فصل فیلم ارتباط محکمی دارند.نمونه درخشان دکوپاژ حساب شده ی حاتمی کیا فصلی است که دو فرد بیگانه به خانه ارغوان می روند و خود را دوست پدر وی معرفی می کنند و ستاری (حمید فرخ نژاد) در حال اطلاع رسانی این وضعیت قرمز به ستاد است، هیچ جوابی از ستاد نمی آید. ستاری از ترس اینکه بدون اجازه ستاد وارد عمل شود دست خود را با دست بند به چوب می بندد اما هنگامی که هیچ جوابی از سمت ستاد نمی آید و ارغوان با خطر مرگ روبروست دوربین با چرخشی آرام دست بند باز شده را نشان می دهد که نشان از وارد عمل شدن ستاری در ماجراست آن هم بدون اجازه ستاد! دکوپاژ های حاتمی کیا دکوپاژهایی به ظاهر ساده است اما تمامی مود صحنه را منتقل می کند و این انتقال مود وضعیت، یکی از حسن های بزرگ فیلم به شمار می آید. حاتمی کیا حتی در دکوپاژ و فضاسازی فیلم خود نیز ارجاعی به آثار قبلی خود دارد. در صحنه ای که ستاری گاز اشک آور را در راهرو رها می کند دود گاز اشک آور به طبقه بالا می رسد تا اینکه ارغوان و پدرش را احاطه کند این نوع فضا سازی در آژانس شیشه ای او نیز وجود داشت. هنگامی که فضای آژانس را دود پر می کند ؛ در حالی حاج کاظم از آژانس بیرون رفته است.
  2. «به رنگ ارغوان» یک درام/ جاسوسی است. ژانری که در سینمای ایران وجود نداشته یا اگر هم به آن پرداخت شده فیلمنامه ، ایده و شخصیت پردازی آن به این قوت نبود. در این ژانر اغلب، تحول شخصیت اصلی که یک مامور یا جاسوس است در مرکزیت توجه قرار دارد و این تحول به صورت کلی در آثار ایرانی یا ضعیف از آب در آمده و یا بسیار کم رنگ است. در« به رنگ ارغوان» تحول شخصیتی بسیار حساب شده طراحی شده است :
  - آشنایی با شهاب 8 و شخصیت دوگانه او : ستاری در دانشکده و شهاب 8 در عین جاسوسی.
  - آشنایی با سوژه او یعنی ارغوان کامرانی که دانشجوست.
  - اطلاع پیدا کردن از بی گناهی و بی اطلاعی ارغوان از پدر خود یعنی شفق.
  - اقدام شهاب 8 برای انتقال به خاطر بی گناهی ارغوان با این پیام که " او دانشجویی ساده است."
  - کمک کردن به ارغوان بدون فرمان ستاد چون او را انسانی بی گناه و معصوم می داند.
  - کمک خواستن ارغوان از شهاب 8 برای انتقال جسد و گره خوردن رازهای این دو با یکدیگر.
  - تعلق خاطری شهاب 8 به ارغوان.
  - لو رفتن شهاب 8 پیش ارغوان توسط گفته های پدرش شفق.
  - خواهش ارغوان به شهاب 8 برای کشته نشدن پدرش.
  - جلوگیری از کشته شدن پدر ارغوان توسط شهاب 8 و فرار وی .
  3. فیلمبرداری حسن کریمی نیز از نکات مثبت فیلم به شمار می آید. فیلمبرداری که در طول اثر دیده نمی شود و نگاه فیلمبردار در قاب های گوناگون منجر به این نمی شود تا متوجه وجود فیلمبردار یا حتی واسطه ای به نام دوربین شویم. حرکات دوربین حاکی از نگاهی ناظر و زاویه دید سوم شخص است که با در هم تنیده شدن با بازیهای روان ، تماشاگر را با اثر همراه می کند. بهترین نمونه فیلمبرداری حسن کریمی، در فصلی است با صحنه های آهسته، که ارغوان را با دستبند و چهره ی پریشانش نشان می دهد و دید ناظر وی را در مواجهه با اطرافیانش و اتفاقاتی که افتاده به تصویر می کشد.
  «به رنگ ارغوان» فیلم قابل تاملی است. حتی اگر از لحاظ مضمونی «به رنگ ارغوان» را فیلمی متعلق به زمان تاریخی خاص و دارای تاریخ انقضاء بدانیم باز هم از لحاظ فیلمنامه، کارگردانی، فیلمبرداری و حتی بازیگری نمی توانیم به راحتی از کنار آن عبور کنیم.
  _________________
  و من طعم شیرین نشستن در سکوت را خواهم چشید !
  avatar
  catuyoun
  Admin

  تعداد پستها : 1950
  Age : 52
  Registration date : 2008-02-27

  رد: ابراهيم حاتمي کيا

  پست من طرف catuyoun في الأربعاء أغسطس 24, 2011 7:04 am

  گزارش يك جشن ( ۱۳۸۹)

  كارگردان :
  ابراهيم حاتمي كيا
  نويسنده :
  ابراهيم حاتمي كيا

  گزارش نسل امروز است كه به زواياي آن ورود پيدا كرده و اندكي كنار آنها صبوري گزيده ايم.


  گروه بازيگران
  ۱- رضا كيانيان ....
  ۲- مريلا زارعي ....
  ۳- رويا تيموريان ....
  ۴- طناز طباطبايي ....
  ۵- داريوش ارجمند ....
  ۶- شبنم مقدسي ....
  ۷- بهروز شعيبي ....
  ۸- اصغر نقي زاده ....
  ۹- سيامك صفري ....

  گروه تهيه و توليد
  ۱- محمد پيرهادي .... تهيه كننده
  ۲- محمدرضا پيرهادي .... مدير توليد

  گروه فيلمبرداري
  ۱- فرشاد محمدي .... مدير فيلمبرداري

  گروه تدوين
  ۱- مهدي حسيني وند .... تدوين

  گروه صحنه و لباس
  ۱- سارا سميعي .... طراح صحنه و لباس

  گروه موسيقي
  ۱- كارن همايون فر .... آهنگساز

  گروه صدا
  ۱- آرش برومند .... صدابردار
  ۲- محسن روشن .... صداگذار


  _________________
  و من طعم شیرین نشستن در سکوت را خواهم چشید !
  avatar
  catuyoun
  Admin

  تعداد پستها : 1950
  Age : 52
  Registration date : 2008-02-27

  رد: ابراهيم حاتمي کيا

  پست من طرف catuyoun في الأربعاء أغسطس 24, 2011 7:05 am

  خبرهایی جدید از تازه ترین پروژه ابراهیم حاتمی کیا
  توافق با طناز طباطبايي و جواد عزتي، تكذيب زنانه‌بودن فيلم و ...
  آخرين اخبار از «بانوي شهر ما» پروژه تازه «ابراهيم حاتمي‌كيا»

  خبرگزاري فارس: تهيه‌كننده «بانوي شهر ما» جديدترين اثر «ابراهيم حاتمي‌كيا» از توافق نهايي با طناز طباطبايي و جواد عزتي و ادامه مذاكره با ساير بازيگران خبر داد و گفت: به‌خلاف اخبار منتشره اين فيلم از فضايي زنانه برخوردار نيست و به معضل و مشكلات جوانان مي‌پردازد.  «محمد پيرهادي» در گفت‌وگو با خبرنگار سينمايي با اعلام اين مطلب افزود: به‌جز گوهر خيرانديش، مصطفي زماني و رويا تيموريان كه حضورشان در كار قطعي است به تازگي نيز طناز طباطبايي و جواد عزتي به گروه بازيگران اضافه شده‌اند و مذاكرات همچنان تا تكميل فهرست بازيگران ادامه دارد.
  وي افزود: در حال حاضر گروه صحنه به شدت مشغول آماده‌سازي دكورهاي فيلم هستند كه يك مجموعه در جنوب تهران (نه جنوب كشور) و به طور كامل در حال بازسازي است.
  پيرهادي خاطرنشان كرد: مسأله قطعي در خصوص اين پروژه اين است كه «بانوي شهرما» به طور حتم نيمه تير ماه كليد خواهد خورد كه در حال حاضر در مرحله نهايي بازنويسي فيلمنامه قرار دارد.
  تهيه‌كننده فيلم سينمايي «بانوي شهرما» با اشاره به اين كه برخي اخبار و اطلاعاتي در خصوص موضوع اين فيلم عنوان مي‌شود، صحت ندارد، گفت: به‌خلاف اخبار منتشر شده «بانوي شهر ما» از فضايي زنانه برخوردار نيست و به موضوع زنان نيز نمي‌پردازد بلكه اين فيلم، فيلمي است از يك سوژه ملتهب اجتماعي برخوردار است و به معضل و مشكلات جوانان مي‌پردازد.
  براساس اين گزارش، از جمله عوامل توليد «بانوي شهر ما» كه تاكنون حضورشان در اين پروژه قطعي شده است، عبارتند از: تهيه كننده: محمد پيرهادي، مديرفيلمبرداري:فرشاد محمدي، طراح گريم:مهين نويدي، صدابردار:مهران ملكوتي، طراح صحنه و لباس:مشكين مهرگان.
  «ابراهيم حاتمي‌كيا» تا كنون ساخت فيلم هايي چون،«هويت»، «ديده‌بان» ، «مهاجر»، «وصل نيكان» ، «ازكرخه تا راين» ،«خاكستر سبز»،«بوي پيراهن يوسف»، «برج مينو»، «آژانس شيشه‌‌اي»، «روبان قرمز»، «موج مرده»، «ارتفاع پست»، «به رنگ ارغوان»، «به نام پدر»، «دعوت» و مجموعه‌هاي «خاك سرخ» و «حلقه سبز» را در كارنامه هنري خود دارد.


  _________________
  و من طعم شیرین نشستن در سکوت را خواهم چشید !
  avatar
  catuyoun
  Admin

  تعداد پستها : 1950
  Age : 52
  Registration date : 2008-02-27

  رد: ابراهيم حاتمي کيا

  پست من طرف catuyoun في الأربعاء أغسطس 24, 2011 7:08 am

  خبرهایی پیرامون بانوی شهر ما و تصویری از دفاع مقدس

  بانوی شهر ما

  به گزارش خبرنگار مهر، بازنویسی فیلنامه این فیلم توسط حاتمی کیا و امید سهرابی ادامه دارد و با برنامه ریزی های صورت گرفته فیلمبرداری اوایل مهر ماه آغاز می شود.پیش از این قرار بود این فیلم تیر ماه کلید بخورد که به بعداز ماه رمضان و در حال حاضر نیز اوایل مهرماه موکول شد.

  همچنین حضور گوهر خیراندیش، مصطفی زمانی، رویا تیموریان، جواد عزتی و طناز طباطبایی در "بانوی شهر ما" قطعی شده بود. اما با طولانی شدن پیش تولید شاید تغییراتی درگروه بازیگران به وجود آید .دیگر عوامل تولید "بانوی شهر ما"عبارتند از، تهیه کننده: محمد پیرهادی، مدیرفیلمبرداری: فرشاد محمدی، طراح گریم: مهین نویدی، صدابردار: مهران ملکوتی، طراح صحنه و لباس: مشکین مهرگان.

  ابراهیم حاتمی کیا ساخت فیلمهایی چون "هویت"،" دیده بان"،" مهاجر"، "وصل نیکان"، "از کرخه تا راین"، "خاکستر سبز"، "بوی پیرهن یوسف"، "برج مینو"،" آژانس شیشه‌ ای"،" به نام پدر"،" ارتفاع پست"،" به رنگ ارغوان"،" دعوت "و مجموعه‌های تلویزیونی چون "خاک سرخ"،" حلقه سبز" را در کارنامه کاری خود دارد.


  _________________
  و من طعم شیرین نشستن در سکوت را خواهم چشید !
  avatar
  catuyoun
  Admin

  تعداد پستها : 1950
  Age : 52
  Registration date : 2008-02-27

  رد: ابراهيم حاتمي کيا

  پست من طرف catuyoun في الأربعاء أغسطس 24, 2011 7:09 am

  - حاشيه فيلم:

  - "گزارش يک جشن" که پيش از اين "بانوي شهر ما" نام داشت پس از "دعوت" (1387) جديدترين ساخته ابراهيم حاتمي کيا در مقان کارگردان است.
  - در مرحله ی پیش تولید قرار بر این بود که تورج اصلانی فیلمبردار این فیلم باشد که اصلانی به یکباره از فیلمبرداری این اثر انصراف داد و ابراهیم حاتمی کیا به سرعت فرشاد محدی را جایگزین اصلانی کرد. محمدی اعلام داشته که همکاری با ابراهیم حاتمی کیا یک فرصت استثنایی برای اوست. محمدی اعتقاد دارد حاتمی کیا به درجه ای بالا از فیلمسازی رسیده است که در بدترین شرایط هم فیلم خوب میسازد.
  - داریوش ارجمند یکی از بازیگرانی که در اواسط فیلم وارد این فیلم شد در مصاحبه ای اظهار داشته بود که فیلم جدید حاتمی کیا فیلم فوق العاده است. با موضوعی بکر و تازه، که هر بیننده ای را شگفت زده میکند.
  - محمد پیرهادی تهیه کننده این اثر اعلام داشته نسخه ی نهایی فیلمنامه ی «گزارش یک جشن» با نسخه ی ابتدایی آن، چه در کلیات و چه در جزییات کاملا متفاوت است و اصلا به همین خاطر بوده است که با بعضی بازیگرانی که در ابتدا مذاکره ی همکاری داشته ایم، پس از پایان از پایان بازنویسی نهایی قطع همکاری کردیم و بازیگران جدید را وارد این پروژه کردیم.
  - لوکیشن اصلی فیلم در یکی از جنوبی ترین مناطق تهران بوده است.
  - داستان این فیلم در 24 ساعت میگذرد.
  - پیرهادی در مصاحبه ای، سوژه ی فیلم جدید حاتمی کیا را بسیار ملتهب و خطرناک خواند که بی شک بار دیگر جنجال های فراوان به راه خواهد انداخت. گفته میشود «گزارش یک جشن» در لحظات مختلف، به حوادث پس از انتخابات میپردازد.
  - ابراهيم حاتمي‌كيا تا كنون ساخت فيلم هايي چون،«هويت»، «ديده‌بان» ، «مهاجر»، «وصل نيكان» ، «ازكرخه تا راين» ،«خاكستر سبز»،«بوي پيراهن يوسف»، «برج مينو»، «آژانس شيشه‌‌اي»، «روبان قرمز»، «موج مرده»، «ارتفاع پست»، «به رنگ ارغوان»، «به نام پدر»، «دعوت» و مجموعه‌هاي «خاك سرخ» و «حلقه سبز» را در كارنامه هنري خود دارد.


  _________________
  و من طعم شیرین نشستن در سکوت را خواهم چشید !
  avatar
  catuyoun
  Admin

  تعداد پستها : 1950
  Age : 52
  Registration date : 2008-02-27

  رد: ابراهيم حاتمي کيا

  پست من طرف catuyoun في الأربعاء أغسطس 24, 2011 7:09 am

  گلایه های گوهر خیر اندیش از ابراهیم حاتمی کیا و بانوی شهر ما  گوهر خیراندیش در گفت وگویی درباره همکاری در فیلم تازه ابراهیم حاتمی کیا اعلام کرد: راستش بعد از اکران فیلم "دعوت"، طرحی به من داده شد و آن را خواندم. در سفر آمریکا که بودم آقای حاتمی‌کیا با من تماس گرفتند و فیلمنامه "قبل از دعوت" که بعدا شد "بانوی شهرما" را برایم ایمیل کردند. بلیت برگشتم را طبق برنامه‌ریزی قبلی برای اوایل اردیبهشت رزرو کرده بودم، چراکه تا این زمان هم مداوای کمرم به اتمام می‌رسید و هم ادامه کارم در مجموعه "کلاه پهلوی" در این ماه شروع می‌شد. اما به اصرار تهیه‌کننده و کارگردان اسفندماه برای همفکری در مورد متن و کستینگ فیلم "بانوی شهر ما" به ایران بازگشتم. فیلمنامه بارها بازنویسی و حتی تست گریم و لباس انجام شد وحتی برای تیتراژ ابتدای فیلم یک روز هم مقابل دوربین رفتم و برای عقد قرار داد فیلم "بانوی شهر ما" هم به توافق رسیدیم. پس از آن منتظر آماده شدن فیلمنامه و لوکیشن ماندم و طی این مدت چندین پیشنهاد تلویزیونی، سینمایی و حتی تئاتر را رد و شش ماه صبر کردم ، اما ظاهرا قول و قرارهای شفاهی هم دیگر اعتباری ندارد . این انتظار بیش از حد تعهدات اخلاقی و حرفه ای من بود و از آنجایی که هیچ تاریخی برای شروع فیلم تعیین و پیش قسطی پرداخت نشده بود ،دو هفته پیش با پروژه دیگری قرارداد بستم. اگرچه طی این شش ماه همان طور که گفتم پیشنهادهای زیادی را نپذیرفتم و از این بابت دچار زیان فراوانی شدم.


  _________________
  و من طعم شیرین نشستن در سکوت را خواهم چشید !
  avatar
  catuyoun
  Admin

  تعداد پستها : 1950
  Age : 52
  Registration date : 2008-02-27

  رد: ابراهيم حاتمي کيا

  پست من طرف catuyoun في الأربعاء أغسطس 24, 2011 7:10 am

  قسمتي از ديالوگ:

  من پدری را می شناسم که توی خونه منو می بوسد و بغل می گیرد و به اسم صدا می زند. اونی که امضایش زیر این ابلاغیه است. پدریه که بیرون خونه است من اون بابا رو خوب نمی شناسم.


  _________________
  و من طعم شیرین نشستن در سکوت را خواهم چشید !
  avatar
  catuyoun
  Admin

  تعداد پستها : 1950
  Age : 52
  Registration date : 2008-02-27

  رد: ابراهيم حاتمي کيا

  پست من طرف catuyoun في الأربعاء أغسطس 24, 2011 7:15 am

  با اداره نظارت و ارزشيابي آخرين ساخته ابراهيم حاتمي‌كيا از «بانوي شهر» به « گزارش يك جشن» تغيير نام داد.
  ساخت قطعاتي از موسيقي فيلم «بانوي شهر» جديدترين ساخته‌ي ابراهيم حاتمي‌كيا همزمان با تدوين اين فيلم آغاز شد.

  محمد پيرهادي تهيه‌كننده فيلم در گفت‌وگويي با خبرنگار بخش سينمايي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)،گفت: ساخت قطعات موسيقي توسط كارن همايونفر آغاز شده است و ايشان طي نشستي با ابراهيم حاتمي‌كيا به تبادل نظر دراين خصوص پرداختند.

  وي همچنين از تغيير نام فيلم خبر داد و توضيح داد:براساس توافق به عمل آمده با اداره نظارت و ارزشيابي آخرين ساخته ابراهيم حاتمي‌كيا از «بانوي شهر» به « گزارش يك جشن» تغيير نام داد.

  پيرهادي درباره دلايل تغيير نام گفت: چندين ماه قبل از شروع فيلمبرداري، نسبت به تغيير نام فيلم اقدام كرديم و مكاتبه با اداره كل انجام داديم كه بعضي از اسامي مورد قبول واقع نشد و به دليل شروع فيلمبرداري و طي كردن مراحل ساخت، امكان پيگيري‌هاي اداري فراهم نشد، اما هم‌اكنون كه در مراحل پس از توليد به سر مي‌بريم و بعد از پايان فيلمبرداري،شرايطي فراهم شده است كه نسبت به اين تغيير نام اقدام كنيم و وزارت ارشاد نيز در اين زمينه موافقت كرده است.
  محمد پيرهادي كه پس از «به‌نام پدر»، «دعوت» و مجموعه تلويزيوني «حلقه سبز»، چهارمين همكاري‌اش را در مقام تهيه‌كننده با ابراهيم حاتمي‌كيا پشت سر مي‌گذارد،درباره‌ي فضاي فيلم «بانوي شهر» چندي پيش به ايسنا گفته بود: «بانوي شهر» از مسايل ملتهب جامعه سخن به ميان مي‌آورد و به مساله جوانان به‌عنوان يكي از بحران‌هاي امروز جامعه مي‌پردازد.

  بنا بر اين گزارش، بازيگران «بانوي شهر» عبارتند از: رضا كيانيان، رويا تيموريان، مريلا زارعي، طناز طباطبايي، بهروز شعيبي، اصغر نقي‌زاده، شبنم مقدمي، سيامك صفري، سيامك احصايي، هدي ناصح، زهير ياري و با هنرمندي داريوش ارجمند و با حضور گروهي از هنرجويان رشته تئاتر و نمايش كه به گفته‌ي پيرهادي؛ صميمانه همراه و همدل گروه بودند، شكل گرفته است.  به گزارش ايسنا،فيلمنامه اين كار توسط ابراهيم حاتمي‌كيا نوشته شده است و از جمله عواملي كه در پشت‌صحنه «گزارش يك جشن» همكاري داشتند عبارتند از:مدير فيلمبرداري:‌ فرشاد محمدي، طراح صحنه: سارا سميعي، صدابردار: آرش برومند، طراح چهره‌پردازي: مهين نويدي، انتخاب بازيگر و دستيار كارگردان: ابراهيم شيباني، مدير توليد: محمدرضا پيرهادي، مدير تداركات: سجاد رحيمي، طراح لباس: نازنين خزايي، عكاس: علي نيك‌رفتار و تهيه‌كننده: محمد پيرهادي.

  به گفته‌ي پيرهادي براساس برنامه‌ريزي صورت گرفته، همه تلاش اين است كه فيلم «گزارش يك جشن»حتما به جشنواره فجر برسد و اولين نمايش‌اش را در اين فستيوال مهم و ارزشمند، داشته باشد.
  _________________
  و من طعم شیرین نشستن در سکوت را خواهم چشید !
  avatar
  catuyoun
  Admin

  تعداد پستها : 1950
  Age : 52
  Registration date : 2008-02-27

  رد: ابراهيم حاتمي کيا

  پست من طرف catuyoun في الأربعاء أغسطس 24, 2011 7:22 am

  محمد پیرهادی: فیلم جدید حاتمی‌کیا تند و ملتهب است؛ تردید داشتیم بسازیمش یا نه!
  چهارشنبه, 22 دی 1389 ساعت 22:45 حسین لامعی
  فرستادن به ایمیل چاپ

  تهیه‌کننده فیلم سینمایی "گزارش یک جشن" این فیلم را سندی از جامعه امروز و مختصات آن با موضوع جوانان دانست.  به گزارش خبرنگار مهر، محمد پیرهادی تهیه‌کننده‌ای است که در سالهای اخیر نامش در کنار نام ابراهیم حاتمی‌کیا آمده است. "گزارش یک جشن" فیلم تازه این کارگردان به تهیه‌کنندگی پیرهادی ساخته شده و مسیری پرفراز و نشیب برای تولید داشته است. این روزها تمام تلاش حاتمی‌کیا و پیرهادی رساندن "گزارش یک جشن" به بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر است.

  * ایده اصلی ساخت "گزارش یک جشن" بعد از "دعوت" شکل گرفت؟

  - محمد پیرهادی: ایده اصلی فیلم بلافاصله پس از "دعوت" به ذهن ابراهیم حاتمی‌کیا رسید، زمان زیادی طی شد تا او روی موضوع تحقیق کند، نگارش متن بر اساس این پژوهشها اتفاق افتاد و بارها تغییر کرد. ابراهیم حاتمی‌کیا روی موضوع‌ و قصه حساس بود و باوسواس فراوان کار می‌کرد. در این مدت گاهی موضوعهای دیگری به ذهنش می‌رسید و باعث می‌شد به سراغ فیلمنامه‌های دیگر برود اما دوباره به سوی این فیلمنامه برمی‌گشت. حاتمی‌کیا پس از یکسال کار مدام به نسخه‌ای از این فیلمنامه رسید.

  *اما گویا این نسخه هم تغییر کرد؟

  - اواخر سال 88 پیش‌تولید را شروع کرده‌ایم، لوکیشن‌ اصلی ویژگیهایی داشت که باید پیدایش می‌کردیم و پیدا کردن آن ساده نبود. اما در نهایت به یک جمع‌بندی دیگر درباره قصه و لوکیشن اصلی رسیدیم و بهار 89 پیش‌تولید رسمی را دوباره شروع کردیم. اردیبهشت و خرداد امسال شروع به مذاکره با بازیگرها و عوامل کردیم و حاتمی‌کیا بازنویسی را شروع کرد. ساختار فیلم در این بازنویسی تغییر جدی کرد و تولید به تاخیر افتاد.

  * و گروهی از پروژه جدا شدند.

  - بله در آستانه ماه مبارک رمضان دوباره کار را از سر گرفتیم و تغییرات را هم لحاظ کردیم، پروسه تولید طولانی شد و نتوانستیم با بعضی دوستان و همکاران از جمله خانم گوهر خیراندیش همکاری کنم. فیلمنامه‌ای کاملا متفاوت با نسخه اولیه داشتیم و باید با عوامل تازه‌ای کار می‌کردیم، پیش‌تولید را شروع کردیم و ترجیح دادیم در سکوت رسانه‌ای کار را پیش ببریم.

  *این روند طولانی شما را نسبت به ادامه کار بی‌انگیزه نمی‌کرد؟

  - گاهی دچار تردید می‌شدیم، موضوع حساس و در عین حال جذاب بود. این اولین بار است که ابراهیم حاتمی‌کیا طی این سالها به سراغ جوانها رفته و در یک فیلم به طور مشخص درباره این گروه سنی فیلم می‌سازد. فیلمهای حاتمی‌کیا همیشه برای جوانها بحث‌انگیز بوده و ما حساس بودیم فیلمی که درباره جوانها می‌سازیم واقعی و درست باشد. فیلم موضوع ملتهبی دارد و این تردیدها و رفت و برگشتها در تولید آن به دلیل حساسیت موضوع بود که همه ما به آن واقف بودیم.

  *مخاطب فیلم چه گروهی هستند؟

  - فیلم درباره جوانها و مسائل اجتماعی است اما ما به گستره مخاطب عام فکر می‌کنیم و امیدواریم فیلم با عامه مردم ارتباط برقرار کند. مضمون فیلم درباره تساهل و تسامحی است که باید درباره جوانها داشته باشیم. نظام جمهوری اسلامی، امروز این استراتژی را دارد و به جوانها بها می‌دهد. ساختار فیلم به گونه‌ای است که می‌توان حدس زد مخاطب با آن ارتباط برقرار کند.

  * پس فیلم مانند بیشتر آثار این کارگردان وجهی اجتماعی و به روز دارد؟

  - بله، کاملا. "گزارش یک جشن" فیلمی اجتماعی و سندی تصویری درباره حوادثی است که در جامعه جریان دارد.

  *اکران فیلم در جشنواره چقدر برایتان مهم است؟

  - دوست داریم مردم، علاقمندان به سینما و همکارانمان فیلم را در فضای جشنواره ببینند، تمام تلاشمان را می‌کنیم که روزهای پایانی جشنواره فیلم فجر را از دست ندهیم. جشنواره فیلم فجر مهمترین رویداد سینمایی است و ما هم مثل همه سینماگران به آن بها می‌دهیم.

  *فکر می‌کنید فیلم در چه شاخه‌هایی نامزد دریافت سیمرغ بلورین شود؟

  - تمرکز من و ابراهیم حاتمی‌کیا برای رساندن فیلم به جشنواره مانع از این می‌شود که به چنین مسائلی فکر کنیم، بحثهای مفصل و بیشتر درباره فیلم را بهتر است پس از نمایش آن در جشنواره انجام بدهیم. "گزارش یک جشن" فیلم سختی است و مراحل فنی آن زمانبر و حساس است، بیشتر از هرچیز دیگر به تمام شدن مراحل فنی و آماده شدن فیلم فکر می‌کنیم.

  - - - - - - - -

  منبع: مهرنیوز - گفتگو: محدثه واعظی‌پور


  _________________
  و من طعم شیرین نشستن در سکوت را خواهم چشید !
  avatar
  catuyoun
  Admin

  تعداد پستها : 1950
  Age : 52
  Registration date : 2008-02-27

  رد: ابراهيم حاتمي کيا

  پست من طرف catuyoun في الأربعاء أغسطس 24, 2011 7:24 am

  عکس از «ابراهیم حاتمی کیا» در پشت صحنه ی «گزارش یک جشن» آخرین ساخته ی پرحاشیه ی سینماییش ، که برای اولین بار در جشنواره ی فجر امسال به نمایش در خواهد امد.  _________________
  و من طعم شیرین نشستن در سکوت را خواهم چشید !
  avatar
  catuyoun
  Admin

  تعداد پستها : 1950
  Age : 52
  Registration date : 2008-02-27

  رد: ابراهيم حاتمي کيا

  پست من طرف catuyoun في الأربعاء أغسطس 24, 2011 7:34 am

  پيرهادي: متأسفيم كه نتوانستيم در «بانوي شهر ما» با برخي هنرمندان هم‌كاري كنيم
  آغاز پيش توليد جديد شانزدهمين فيلم بلند «ابراهيم حاتمي‌كيا»

  خبرگزاري فارس: تهيه‌كننده فيلم سينمايي «بانوي شهر ما» با ابراز تأسف از عدم همراهي برخي از عواملي كه حضورشان در اين فيلم قطعي شده بود از آغاز پيش توليد جديد شانزدهمين فيلم بلند «ابراهيم حاتمي‌كيا» و شروع فيلمبرداري آن در اوايل مهرماه خبر داد.  «محمد پيرهادي» در گفت‌وگو با خبرنگار سينمايي فارس با اعلام اين مطلب فوق اظهار داشت: با توجه به بازنويسي دوباره فيلم‌نامه هيچ تاريخ دقيقي براي شروع پروژه متصور نبوديم و لذا در تماس با دوستاني كه قرار بود در پروژه سينمايي «بانوي شهر ما» در خدمت‌شان باشيم اطلاع داده شد كه ساخت اين فيلم سينمايي به تأخير افتاده است.
  وي افزود: بر همين اساس برخي از دوستان پشت صحنه و بازيگران فيلم اقدام به عقد قرارداد با ساير پروژه‌هاي سينمايي نموده‌اند كه به هر صورت ما ضمن تأسف از عدم همكاري و همراهي اين دوستان، آرزوي موفقيت برايشان داريم.

  * تلاش مي‌كنيم فيلم به جشنواره بيست و نهم بين‌المللي فجر برسد
  تهيه كننده فيلم سينمايي «بانوي شهر ما» خاطرنشان كرد: البته يادآور مي‌شوم پيش‌توليد فيلم سينمايي «بانوي شهر ما» مجددا آغاز شده است و در حال رايزني با بعضي از بازيگران و عوامل توليد هستيم كه به محض قطعي شدن، اسامي آنها منتشر خواهد شد.
  وي در ادامه تصريح كرد: براساس زمان‌بندي جديد فيلم‌برداري «بانوي شهر ما» اوايل مهرماه در همان لوكيشن قبلي آغاز خواهد شد و تمام تلاش گروه اين است كه فيلم به جشنواره بيست و نهم بين‌المللي فجر برسد.

  * هم‌كاري اميد سهرابي بسيار كوتاه بود / حاتمي‌كيا مجددا فيلمنامه را مي‌نويسد
  پيرهادي در خاتمه در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبني بر نحوه همكاري «اميد سهرابي» و «ابراهيم حاتمي‌كيا» در بازنويسي فيلمنامه اظهار داشت: اين همكاري بسيار كوتاه بود و پس از مدتي حاتمي‌كيا، خود به تنهايي اقدام به نگارش مجدد فيلمنامه كرد كه البته جا دارد از تلاش‌هاي اميد سهرابي در مدت كوتاه همكاري، قدرداني كنم.
  به گزارش فارس، «بانوي شهر ما» برخلاف اخباري كه پيش از اين در خصوص اين پروژه منتشر شده است از فضايي زنانه برخوردار نيست و به موضوع زنان نيز نمي‌پردازد بلكه اين فيلم، فيلمي است از يك سوژه ملتهب اجتماعي برخوردار است و به معضل و مشكلات جوانان مي‌پردازد.
  «ابراهيم حاتمي‌كيا» تا كنون ساخت فيلم‌هايي چون «هويت»، «ديده‌بان»، «مهاجر»، «وصل نيكان»، «ازكرخه تا راين»، «خاكستر سبز»، «بوي پيراهن يوسف»، «برج مينو»، «آژانس شيشه‌‌اي»، «روبان قرمز»، «موج مرده»، «ارتفاع پست»، «به رنگ ارغوان»، «به نام پدر»، «دعوت» و مجموعه‌هاي «خاك سرخ» و «حلقه سبز» را در كارنامه هنري خود دارد.


  _________________
  و من طعم شیرین نشستن در سکوت را خواهم چشید !
  avatar
  catuyoun
  Admin

  تعداد پستها : 1950
  Age : 52
  Registration date : 2008-02-27

  رد: ابراهيم حاتمي کيا

  پست من طرف catuyoun في الأربعاء أغسطس 24, 2011 7:35 am  رضا كيانيان كه سال 77 در فيلم « روبان قرمز» ابراهيم حاتمي‌كيا به ايفاي نقش پرداخت، بعد از 12 سال دوباره با اين كارگردان همكاري مي‌كند.

  به گزارش خبرنگار بخش سينمايي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اين بازيگر تئاتر و سينما بعد از بازي در دو فيلم «آژانس شيشه‌اي» و « روبان قرمز» براي سومين‌بار در فيلم جديد ابراهيم حاتمي‌كيا، «بانوي شهر ما» مقابل دوربين مي‌رود.

  رضا كيانيان اخيرا در فيلم « يه‌حبه قند» براي اولين بار با رضا ميركريمي همكاري داشت و چند ماه قبل‌تر در نمايش «پروفسور بوبوس» آتيلا پسياني به روي صحنه رفت.


  _________________
  و من طعم شیرین نشستن در سکوت را خواهم چشید !
  avatar
  catuyoun
  Admin

  تعداد پستها : 1950
  Age : 52
  Registration date : 2008-02-27

  رد: ابراهيم حاتمي کيا

  پست من طرف catuyoun في الأربعاء أغسطس 24, 2011 7:35 am

  شانزدهمین فیلم بلند ابراهیم حاتمی کیا بعد از یک پیش تولید طولانی و تغییر چند باره گروه بازگران و فیلمبردارش نیمه آبان ماه کلید خورد. به گزارش آتی نیوز به نقل از بولتن، این فیلم ادامه مسیر جدید حاتمی کیا بعد از دعوت و حرکت به سمت سوژه های تند اجتماعی است. بانوی شهر ما داستان یک آژانس ازدواج است که گرفتار حاشیه هایی می شود. رویا تیموریان در نقش مدیر این آژانس ایفای نقش می کند در تقابل با ماموری با بازی رضا کیانیان است که حکم تعطیلی این آژانس را دارد.
  لوکیشن این فیلم در یکی از جنوبی ترین نقاط تهران ساخته شده و بیشتر فیلم در این لوکیشن می گذرد. تولید 30 روزه فیلم در کنار تدوین همزمانش از دیگر نکات جالب این فیلم است.
  حاتمی کیا در گروه بازیگران این فیلم بر خلاف فیلم قبلی اش به سراغ بازیگرانی کم حاشیه رفته. سیامک صفری بازیگر مطرح تئاتر و سیامک احصایی طراح صحنه و کارگردان تئاتر در این گروه حضور دارند. بهروز شعیبی بازیگر نقش فرزند حاج کاظم در آژانس شیشه ای در کنار مریلا زارعی و طناز طباطبایی دیگر بازیگران این فیلم هستند.
  گزارش ها حاکی از ساخته شدن یکی از جنجالی ترین فیلم های حاتمی کیا است.


  _________________
  و من طعم شیرین نشستن در سکوت را خواهم چشید !
  avatar
  catuyoun
  Admin

  تعداد پستها : 1950
  Age : 52
  Registration date : 2008-02-27

  رد: ابراهيم حاتمي کيا

  پست من طرف catuyoun في الأربعاء أغسطس 24, 2011 7:41 am

  كارن همايون‌فر در گفت‌و‌گو با فارس

  خبرگزاري فارس: كارن همايون‌فر با اشاره به ساخت موسيقي آخرين فيلم‌هاي ابراهيم حاتمي‌كيا و مسعود كيميايي گفت: «جرم» يكي از شاخص‌ترين فيلم‌هاي مسعود كيميايي است.  «كارن همايون‌فر» در گفت‌و‌گو با خبرنگار سينمايي فارس با اشاره به فعاليت‌هاي اخيرش گفت: مشغول انجام كارهاي نهايي موسيقي فيلم سينمايي «مرگ كسب و كار من است»(امير ثقفي) هستم و موسيقي فيلم «جرم»(مسعود كيميايي) نيز در مرحله اتود است.
  وي ادامه داد: قرار است با پايان تدوين فيلم سينمايي «بانوي شهر ما»، موسيقي اين فيلم را نيز بسازم. همايونفر با اشاره به موسيقي فيلم «جرم»، گفت: نمي‌توان پيش از تمام شدن يك فيلم، درباره كيفيت‌اش نظر داد ولي به نظر من كه بر اساس نسخه صداي سرصحنه فيلم موسيقي آن را مي‌سازم، «جرم» يكي از شاخص‌ترين فيلم‌هاي مسعود كيميايي است كه از امتيازات ويژه‌اي برخوردار است ضمن آن كه در نسخه ديگر اين فيلم با دوبله صداهاي آشنا همراه است.
  وي افزود: هنوز موسيقي اين فيلم آماده نشده است، ولي آقاي كيميايي نمونه اوليه كار موسيقي را دوست داشتند و بخش‌هايي از كار را كه گوش دادند، گفتند كه بعد از سال‌ها، موسيقي شنيده‌اند.

  سال پربار براي آهنگساز خوب سينماي ايران در همكاري با كيميايي، ميلاني، جيراني و حاتمي‌كيا  کارن همایونفر ساخت موسیقی جدیدترین فیلم سینمایی ابرهیم حاتمی‌کیا "بانوی شهر ما" را برعهده گرفت. در حالي‌كه فيلم «سن‌پطرزبورگ» با موسيقي زيباي همايونفر در حال اكران است، اين آهنگساز خوب سينماي ايران مشغول كار روي موسيقي «جرم» ساخته مسعود كيميايي است. وي آهنگسازي فيلم‌هاي تهمينه ميلاني و فريدون جيراني را تمام كرده و «بانوي شهر ما» كار بعدي او در اين زمينه است. فیلمبرداری فیلم حاتمي‌كيا در لوکیشن اصلی حوالی جنوب تهران ادامه دارد و با برنامه ریزی‌های انجام شده، جمعه 19 آذر ماه به پایان می‌رسد. بازی رضا کیانیان، مریلا زارعی و داریوش ارجمند در این پروژه به پایان رسیده است.

  تدوین "بانوی شهر ما" به طور همزمان توسط مهدی حسینی‌وند انجام می‌شود . بازی رویا تیموریان و سیامک احصایی تا روزهای پایانی فیلمبرداری ادامه دارد. "بانوی شهر ما" در بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر به نمایش در می‌آید.

  طناز طباطبایی، بهروز شعیبی، سیامک احصایی، هدی ناصح، اولدوز منصور و ...از دیگر بازیگران "بانوی شهر ما" هستند. تعدادی از عوامل تولید فیلم این فیلم عبارتند از نویسنده و کارگردان: ابراهیم حاتمی‌کیا، مدیرفیلمبرداری: فرشاد محمدی، صدابردار: آرش برومند، طراح صحنه و لباس: سارا سمیعی، طراح گریم: مهین نویدی، دستیار و برنامه‌ریز: روزبه سجادی حسینی و تهیه‌کننده: محمد پیرهادی.

  منبع:سینمای ما


  _________________
  و من طعم شیرین نشستن در سکوت را خواهم چشید !
  avatar
  catuyoun
  Admin

  تعداد پستها : 1950
  Age : 52
  Registration date : 2008-02-27

  رد: ابراهيم حاتمي کيا

  پست من طرف catuyoun في الأربعاء أغسطس 24, 2011 7:41 am

  مصاحبه سایت کافه سینما با سیامک صفری از بازیگران فیلم...

  سیامک صفری در گفت وگو با کافه سینما گفت؛ در «بانوی شهر ما» من نقش فردی به اسم صفدر را بازی می کنم که سرایدار یک موسسه ی ازدواج است. صفدر انسان تنهایی است و در این تنهایی، دنیای مخصوص به خودش را دارد. دنیایی که غرق در آن زندگی می کند و از حضور در آن موسسه...  سیامک صفری یکی از بزرگترین بازیگران تئاتر امروز ایران ، بیش از بیست سال است که به عنوان بازیگر در سینما-تئاتر و تلویزیون فعالیت دارد. از آخرین بازی های سیامک صفری می توان به نمایش های "مرگ فروشنده" - "رومولوس کبیر" - "شکار روباره" و جن گیر" و همین طور فیلم های "ماهی ها عاشق می شوند"به کارگردانی دکتر علی رفیعی و "اشکان انگشتر متبرک و چند داستان دیگر "به کارگردانی شهرام مکری و "آدمکش" به کارگردانی رضا کریمی اشاره کرد.

  بازی وی در فیلم «بانوی شهر ما» به کارگردانی "ابراهیم حاتمی کیا"سه روز پیش به اتمام رسید و بهانه ی این اتفاق گفتوگوی کوتاهی با او در مورد فیلم بانوی شهر ما، شخصیت او در فیلم، ابراهیم حاتمی کیا و... انجام دادیم.  کافه سینما: آقای صفری، میشه درباره ی نقشی که در فیلم بانوی شهر ما بازی کردید توضیح بدید؟

  صفری: من نقش فردی به اسم "صفدر" را بازی می کنم که سرایدار یک موسسه ی ازدواج است. صفدر انسان تنهایی است و در این تنهایی، دنیای مخصوص به خودش را دارد. دنیایی که در غرق در آن زندگی می کند و از حضور درآن موسسه احساس آرامش می کند. شاید نقش صفدر چندان در مسیر قصه اصلی حضور پررنگ نداشته باشد ولی شخصیت پردازی کاملی دارد که مهم ترین ویژگی های بارزی اش همان تنهایی اش است. صفدر که سر در درون خود دارد، به جز اینکه سرایدار آن موسسه است مجسمه سازی هم می کند و ارادت خاصی به شخصیت مدیر آن موسسه دارد.  کافه سینما: آقای حاتمی کیا در اغلب فیلم هایشان با وجود حضور بازیگران حرفه ای و حتی پیشکسوت از بازیگردان استفاده می کردند چون معتقد بودند در بعضی شاید بازیگردان بهتر بتواند منظور او را به بازیگر برساند، ولی در این دو فیلم آخرشان از بازیگردان استفاده نکردند، شما هدایت حاتمی کیا رو در بازی بازیگر ها چه طور دیدید؟  صفری: به نظر من آقای حاتمی کیا کارگردانی هستند که پرسوناژ هایشان را دقیق به خوبی می شناسند و چون خودشان می دانند دقیقا چه چیزی از نقش و بازیگر می خواهند بازیگر هم به راحتی می تواند هدف و حرف ایشان را بفهمد. برای من که کار ساده و لذت بخشی بود. هرچند که در بعضی از صحنه ها به بازی خودم شک کردم، ولی از کسانی که پیش از این با آقای حاتمی کیا همکاری داشتند شنیده بودم که ایشان تا به نتیجه ی مورد نظر خودشان نرسند برداشت ها را تائید نمی کنند و ادامه می دهند، به همین دلیل وقتی ایشان تائید نهایی را اعلام می کردند، من هم مطمئن می شدم که توانستم به آن بازی مطلوب در آن صحنه ی خاص دست پیدا کنم.  کافه سینما: شما در تئاتر یک بازیگر فعال و حرفه ای هستید و همین طور پرکار. شاید نمایش های نسبتا ضعیف هم بازی کرده باشید ولی در سینما خیلی گزیده کارید! نقش های خوبی به شما پیشنهاد نشده و یا برای ادامه ی مسیر حرفه ای تان در سینما و تئاتر برنامه ی خاصی دارید؟

  صفری: راستش...نه! نمیتوانم بگویم مسیر خاصی دارم!(می خندد) این بر می گردد به همان "دست خدا" ی معروف...فکر می کنم که من بیشتر غریزی عمل کرده ام و شاید بعضی از کارهای ضعیفم به خاطر حواس پرتی ام باشد!(می خندد). ولی در هر حال من خودم را مدیون تئاتر میدانم و تئاتر را هنری می دانم که صاحب شعور و درک عمیقی است ولی به نظرم کارهای تصویری در اغلب اوقات در قد و قواره ی تئاتر این ویژگی را ندارد.


  _________________
  و من طعم شیرین نشستن در سکوت را خواهم چشید !
  avatar
  catuyoun
  Admin

  تعداد پستها : 1950
  Age : 52
  Registration date : 2008-02-27

  رد: ابراهيم حاتمي کيا

  پست من طرف catuyoun في الأربعاء أغسطس 24, 2011 7:42 am

  شنبه سیزدهم آذر 1389

  خبرهای مربوط به بانوی شهر ما....

  جدیدترین فیلم ابراهیم حاتمی‌کیا با عنوان «بانوی شهر ما» در حال گذراندن آخرین روزهای تولیدش در تهران است. فیلمبرداری این فیلم که 15 آذر به پایان می‌رسد، شب‌ها در خیابان‌های تهران ادامه دارد. هفته گذشته گروه تولید این فیلم، فیلمبرداری یک کاروان عروسی را در بلوار اصلی تهرانسر به پایان رساندند. از قرار معلوم این بخش از تولید از سنگین‌ترین بخش‌های فیلمبرداری بوده است.  نکته جالب درباره «بانوی شهر ما»، حمایت جواد شمقدری از تولید این فیلم است. بر اساس خبری که روابط عمومی سازمان ملی جوانان منتشر کرده، جواد شمقدری با اشاره به فیلم حاتمی‌کیا گفته است: «این فیلم موضوع یک بنگاه ازدواج است که توسط یک فرد فرهنگی مدیریت می‌شود و امیدوارم این فیلم بخشی از دغدغه‌های ازدواج را رفع کند. یکی از سیاست‌های معاونت امور سینمایی پرداختن به موضوع ازدواج و استحکام خانواده است که با تولید چنین آثاری تحقق می‌یابد.»

  همچنین به تازگی نیز داریوش ارجمند به عنوان آخرین بازیگر به گروه تولید «بانوی شهر ما» اضافه شده است. به این ترتیب بعد از «جرم» و «راه آبی ابریشم»، این سومین فیلم مهم ارجمند در جشنواره امسال است.

  رویا تیموریان، مریلا زارعی، رضا کیانیان، طناز طباطبایی، بهروز شعیبی، سیامک صفری، سیامک احصایی، هدی ناصح و اولدوز منصور دیگر بازیگران «بانوی شهر ما» هستند.

  منبع:سینمای ما


  _________________
  و من طعم شیرین نشستن در سکوت را خواهم چشید !
  avatar
  catuyoun
  Admin

  تعداد پستها : 1950
  Age : 52
  Registration date : 2008-02-27

  رد: ابراهيم حاتمي کيا

  پست من طرف catuyoun في الأربعاء أغسطس 24, 2011 7:49 am

  مصاحبه با فیلم بردار بانوی شهر ما

  فرشاد محمدی؛ فیلمبردار جوان و بااستعداد ایرانی که یکی از بهترین کارهای سال‌های اخیرش مدیریت فیلمبرداری فیلم ترسناک «آل» بوده، به تازگی یک همکاری موفقیت‌آمیز با ابراهیم حاتمی‌کیا در درام «گزارش یک جشن» را پشت سر گذاشت. محمدی به تازگی در گفتگویی کار با حاتمی‌کیا را یک فرصت خوب برای خودش دانست و از اثرگذاری این فیلم سخن گفت. بخش‌هایی از گفته‌های محمدی را می‌خوانید

  با کمال میل قبول کردم
  به عقیده من کار کردن با حاتمی‌کیا فیلمساز برجسته سینمای ایران برای هر فیلمبرداری یک فرصت است. در فیلم "گزارش یک جشن" در کنار اینکه به شدت فضای تصویری کار برای وی اهمیت داشت ما با یک فیلمنامه بسیار خوب روبرو بودیم که در کنار این همکاری می‌توانست دومین ویژگی برای من محسوب شود. حاتمی‌کیا یکی از کارگردان‌های شاخص سینمای بعد از انقلاب است. قطعا وقتی او به من پیشنهاد همکاری داد، با کمال میل قبول کردم.

  حاتمی‌کیا فیلم بد نمی‌سازد
  در ابتدا صحبت‌های اولیه برای فیلمبرداری را انجام دادیم. اما بعد از مدتی فیلمنامه با تغییراتی روبرو شد و حاتمی‌کیا با توجه به حساسیت‌هایی که دارد کار نگارش را در زمان بیشتری انجام داد. من ترجیح دادم در این فرصت صبر کنم و پیشنهادهای دیگر را نپذیرم تا بتوانم با وی همکاری کنم. از طرفی من معتقدم حاتمی‌کیا فیلم بد نمی‌سازد. شاید فیلم قبلی وی "دعوت" با نقدهای مختلفی روبرو شد اما به هر حال این فیلم نیز تاثیراتی است که وی از جامعه زمان خود گرفته بود. وقتی در جریان فیلمنامه "گزارش یک جشن" قرار گرفتم احساس کردم با یک متن کامل روبرو هستم.  حاتمی‌کیا از جنس کار من خوشش آمده بود
  آقای حاتمی‌کیا کار فیلمبرداری و خصوصا نورپردازی من را در فیلم "آل" بهرام بهرامیان دیده بود و زمانی که با هم صحبت کردیم، عنوان کرد با دیدن این فیلم حس کردم تو از پس از هرکار مشکلی بر می‌آیی. او از فضای نورپردازی و جنس فیلمبرداری من در این فیلم خوشش آمده بود.  یک کار آزاد و رها
  لوکیشن اصلی «گزارش یک جشن» کارخانه‌ای در جنوب تهران بود که با طراحی به یک بنگاه همسریابی تبدیل شد. خوشبختانه در این کار آقای حاتمی‌کیا ترمزهای خودش را باز گذاشته بود و به هیچ وجه کلیشه‌ای نگاه نمی‌کرد. طی جلساتی که من با وی و طراح صحنه و لباس داشتیم به این نتیجه رسیدیم که باید در این کار انتهای ترمز را باز کنیم. به همین دلیل ما کاملا رها و آزاد، کار را جلو بردیم.

  حس و حال شخصیت‌ها
  داستان این فیلم در یک روز رخ می‌دهد، به هر حال داخل لوکیشن شرایط نوری وجود داشت. ما برای چند صحنه چندین بار وارد اتاق شخصیت بانو در فیلم می‌شدیم. من باید طبق حس و حال سکانس و حتی کاراکتر فیلم شرایط نوری را تغییر می‌دادم. بیشتر ایجاد حس و حال و بیان روحیات شخصیت و سکانس‌های فیلم از طریق نور انجام می‌شد. ما حتی بیشتر با نور به موقعیت آدم‌ها در این فیلم نزدیک می‌شدیم. در اوایل فیلم نور به شکلی تنظیم شده که نشان از ناشناخته بودن این فضا است و مخاطب با این حس که با مکانی روبرو است که معادل بیرونی ندارد، روبرو می‌شود. تمام این مباحث همان بحث بیان و زیبایی‌شناسی نور بود که برای کارگردان اهمیت داشت.

  یک فیلمساز حرفه‌ای
  حاتمی‌کیا یک فیلمساز حرفه‌ای است که کاملا جدی به اثر خود فکر می‌کند. بیشتر صحنه‌ها در شب گرفته شده بود و ما در روز در حال استراحت بودیم، حتی بعضی مواقع ظهر با من تماس می‌گرفت و اگر ایده‌ای به ذهنش می‌رسید بیان می‌کرد. وی تماما درگیر کار بود. حاتمی‌کیا تختی برای خود در همان لوکیشن ثابت تهیه کرده بود و مدام در آنجا مشغول بازنویسی بود. تمام وجودش در مدت کار با فیلم درگیر بود. جالب است بدانید بیشتر گروه پشت دوربین جوان بودند. اما وی با همه همراه بود. در عین کار جدیت خود را همراه داشت. حاتمی‌کیا فیلمساز سختگیری است اما خوشبختانه به من اعتماد زیادی کرده بود.

  اغلب پلان‌ها با یک برداشت گرفته شد
  کاملا از روی متن پیش می‌رفتیم. ما قبل از کار با عوامل اصلی و بدون بازیگران چند بار در چند جلسه متن را دورخوانی کردیم. پیشنهادات را ارائه می‌دادیم. من این شرایط کارکردن را خیلی دوست داشتم و فکر می‌کنم از آن نتیجه لازم را گرفتیم. روز قبل از هر صحنه با بازیگران تمرین می‌شد و براساس همین تمرین‌ها حاتمی‌کیا فیلمنامه را بازنویسی می‌کرد. شیوه دکوپاژ وی واقعا متفاوت بود. پشت دوربین بسیار تمرین می‌کرد. حاتمی‌کیا معتقد بود بیشتر از یک برداشت نباید از یک پلان گرفته شود چون طراوتی در برداشت اول وجود دارد که در دومی نیست. به همین دلیل خیلی کم به دو برداشت می‌رسیدیم.

  تاثیرگذار و منقلب کننده
  فیلم به عقیده من فوق‌العاده تاثیرگذار و منقلب‌کننده‌ است. نمی‌توانم بگویم این فیلم به کارهای قبلی حاتمی‌کیا شباهت ندارد. باز هم همان دغدغه‌های حاتمی‌کیا است. حتی شخصیت‌های فیلم را به نوعی شاید کمرنگ‌تر در فیلم‌های دیگری از او دیده‌ایم. فیلم به شدت تحت تاثیر شرایط روز جامعه است. ما حتی در این فیلم با شخصیت‌هایی روبرو می‌شویم که متضاد آن را در فیلم‌های حاتمی‌کیا قبلا دیده‌ایم.


  _________________
  و من طعم شیرین نشستن در سکوت را خواهم چشید !
  avatar
  catuyoun
  Admin

  تعداد پستها : 1950
  Age : 52
  Registration date : 2008-02-27

  رد: ابراهيم حاتمي کيا

  پست من طرف catuyoun في الأربعاء أغسطس 24, 2011 7:51 am

  _________________
  و من طعم شیرین نشستن در سکوت را خواهم چشید !
  avatar
  catuyoun
  Admin

  تعداد پستها : 1950
  Age : 52
  Registration date : 2008-02-27

  رد: ابراهيم حاتمي کيا

  پست من طرف catuyoun في الأربعاء أغسطس 24, 2011 7:52 am

  برگزیدگان جشنواره ....

  فیلم سینمایی «جرم» به کارگردانی مسعود کیمیایی جایزه سیمرغ بلورین بهترین فیلم بیست و نهمین دوره جشنواره فیلم فجر را از آن خود کرد.مراسم اختتامیه این دوره جشنواره فیلم فجر چهارشنبه شب در سالن همایش‌‌های برج میلاد برگزار و برگزیدگان سه بخش مسابقه سینمای ایران، فیلم‌های اول و ویدیوسینما معرفی شدند.

  در بخش مسابقه سینمای ایران جایزه سیمرغ بلورین بهترین فیلم به «جرم» ساخته مسعود کیمیایی اعطاء شد و جایزه بهترین کارگردانی به اصغر فرهادی برای «جدایی نادر از سیمین» رسید. هر دو فیلم در 12 بخش نامزد دریافت جایزه بودند.

  «جرم» کیمیایی بجز جایزه بهترین فیلم در بخش‌های بهترین بازیگر مرد مکمل (حامد بهداد)، موسیقی (کارن همایونفر)، طراحی صحنه و لباس (ایرج رامین‌فر) و صداگذاری (اسحاق خانزادی و علی ابوالصدق) برنده جایزه شد.

  «جدایی نادر از سیمین» هم جوایز بهترین کارگردانی، فیلمنامه (اصغر فرهادی)، فیلمبرداری (محمود کلاری)، صدابرداری (محمود سماک‌باشی) و بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را دریافت کرد.

  در بخش مسابقه فیلم‌های اول نیز سفر سرخ» حمید فرخ‌نژاد جایزه بهترین فیلم را دریافت کرد و دیپلم افتخار بهترین کارگردان این بخش نیز به طور مشترک به فرخ‌نژاد و امیر ثفقی «مرگ کسب و کار من است» اعطاء شد.

  بیست و نهمین دوره جشنواره فیلم فجر 16 تا 26 بهمن‌ماه برگزار ‌شد. فهرست کامل برندگان سه بخش مسابقه سینمای ایران، فیلم‌های اول و ویدیوسینما به شرح زیر است:  * برگزیدگان بخش مسابقه سینمای ایران

  * بهترین فیلم: «جرم» مسعود کیمیایی

  جایزه ویژه هیئت داوران: «آسمان محبوب» داریوش مهرجویی
  دیگر نامزدها: «جدایی نادر از سیمین» اصغر فرهادی، «آلزایمر» احمدرضا معتمدی، «33 روز» جمال شورجه

  * بهترین کارگردانی: اصغر فرهادی «جدایی نادر از سیمین»

  دیگر نامزدها: مسعود کیمیایی «جرم»، داریوش مهرجویی «آسمان محبوب»، احمدرضا معتمدی «آلزایمر»، محمد بزرگ‌نیا «راه آبی ابریشم»

  * بهترین فیلمنامه: اصغر فرهادی «جدایی نادر از سیمین»

  دیگر نامزدها: داریوش مهرجویی و وحیده محمدی‌فر «آسمان محبوب»، احمدرضا معتمدی «آلزایمر»، مسعود کیمیایی «جرم»، نگار آذربایجانی و فرشته طائرپور «آینه‌های روبرو»، علی رفیعی «آقا یوسف»، علیرضا طالب‌زاده «ندارها».

  * بهترین بازیگر مرد: مهدی هاشمی «آقا یوسف»

  دیگر نامزدها: پرویز پرستویی «سیزده 59»، فرخ نعمتی «برف روی شیروانی داغ»، علی مصفا «آسمان محبوب»، پولاد کیمیایی «جرم»، پژمان بازغی «ندارها»، حسین یاری «پاریس تا پاریس»

  * بهترین بازیگر زن: ویشکا آسایش «ورود آقایان ممنوع»

  دیپلم افتخار: مهتاب کرامتی «آلزایمر»
  دیگر نامزدها: لیلا حاتمی «جدایی نادر از سیمین»، لادن مستوفی «گلچهره»، غزل شاکری «آینه‌های روبرو»، هانیه توسلی «ندارها»، فاطمه معتمدآریا «‌‌اینجا بدون من»

  * بهترین بازیگر مکمل مرد: حامد بهداد «جرم»

  دیپلم افتخار: شهاب حسینی «جدایی نادر از سیمین» و محسن تنابنده «ندارها»
  دیگر نامزدها: بهروز بقایی «سیب و سلما»، حسین محب‌اهری «گلچهره»، کامران تفتی «مرگ کسب و کار من است»، شاهرخ فروتنیان «آقا یوسف»

  * بهترین بازیگر مکمل زن: مهناز افشار «سعادت آباد»

  دیپلم افتخار: ساره بیات «جدایی نادر از سیمین»
  دیگر نامزدها: ریما رامین‌فر «یه حبه قند»، شایسته ایرانی «آینه‌های روبرو»، آنا نعمتی «برف روی شیروانی داغ»، فریده سپاه منصور «آسمان محبوب»، سارینا فرهادی «جدایی نادر از سیمین»

  * بهترین فیلمبرداری: محمود کلاری «جدایی نادر از سیمین»

  دیگر نامزدها: تورج منصوری «جرم»، فرخ مجیدی «آسمان محبوب»، بهرام بدخشانی «راه آبی ابریشم»، مسعود سلامی «سیزده 59»

  * بهترین تدوین: واروژ کریم مسیحی «ندارها»

  دیگر نامزدها: هایده صفی‌یاری «جدایی نادر از سیمین»، مصطفی خرقه‌پوش «جرم»، حسن حسندوست «آسمان محبوب»، حسین غضنفری «برف روی شیروانی داغ»، نازنین مفخم «گلچهره»، حسن ایوبی «33 روز»

  * بهترین موسیقی: کارن همایونفر «جرم»

  دیگر نامزدها: بهزاد عبدی «فرزند صبح»، علیرضا کهن‌دیری «سیزده 59»، حیدر ساجدی «ورود آقایان ممنوع»، محمدرضا درویشی «باد و مه»

  * بهترین طراحی صحنه و لباس: ایرج رامین‌فر «جرم»

  دیگر نامزدها: پروین صفری «راه آبی ابریشم»، سارا سمیعی «گزارش یک جشن»، بابک پناهی «33 روز»، محسن شاه‌ابراهیمی «یه حبه قند»

  * بهترین چهره‌پردازی: سعید ملکان «فرزند صبح»

  دیگر نامزدها: محمدرضا قومی «جرم»، سعید ملکان «آلزایمر»، مهرداد میرکیانی «جدایی نادر از سیمین»، عبدالله اسکندری «یه حبه قند»

  * بهترین صدابرداری: محمود سماک‌باشی «جدایی نادر از سیمین»

  دیگر نامزدها: اسحاق خانزادی «جرم»،‌ آرش برومند «گزارش یک جشن»، بهمن اردلان «یه حبه قند»، طاهر پیشوا «ندارها»

  * بهترین صداگذاری: اسحاق خانزادی و علی ابوالصدق «جرم»

  دیگر نامزدها: محمدرضا دلپاک «باد و مه»، محمدرضا دلپاک «جدایی نادر از سیمین»، حسین مهدوی «33 روز»، محمدرضا دلپاک «آسمان محبوب»

  * بهترین جلوه‌های ویژه رایانه‌ای: امیررضا معتمدی «راه آبی ابریشم»

  دیگر نامزدها: امیر سحرخیز، فرخ مجیدی و هادی اسلامی «آسمان محبوب»، امیررضا معتمدی «33 روز»، هدیش بیگدلی شاملو «خیابان‌های آرام»، شهروز وظیفه‌شناس «‌سیزده 59»

  * بهترین جلوه‌های ویژه میدانی: محسن روزبهانی «33 روز»

  دیگر نامزدها: نجف فتاحی «راه آبی ابریشم»، جواد شریفی‌راد، «سیزده 59»، عباس شوقی «خیابان‌های آرام»، داود یوسفیان «پایان‌نامه»

  * بهترین فیلم از نگاه تماشاگران: «جدایی نادر از سیمین» اصغر فرهادی


  * برگزیدگان بخش مسابقه فیلم‌های اول

  بهترین فیلم: سفر سرخ» حمید فرخ‌نژاد
  دیگر نامزدها: «آینه‌های روبرو» فرشته طائرپور، «قلب سیمرغ»

  بهترین کارگردان:
  دیپلم افتخار: حمید فرخ‌نژاد «سفر سرخ» و امیر ثفقی «مرگ کسب و کار من است»
  دیگر نامزدها: فردین صاحب زمانی «چیزهایی هست که نمی‌دانی»

  بهترین فیلمنامه:
  دیپلم افتخار: نگار آذربایجانی و فرشته طائرپور «آینه‌های روبرو»
  دیگر نامزدها: حمید فرخ‌نژاد «سفر سرخ»

  بهترین بازیگر مرد:
  دیپلم افتخار: پژمان بازغی «مرگ کسب و کار من است»
  جایزه ویژه: صادق صفایی «سفر سرخ»
  دیگر نامزدها: علی مصفا «چیزهایی هست که نمی‌دانی»، امیر آقایی «مرگ کسب و کار من است»، حبیب دهقان نسب «سفر سرخ»

  بهترین بازیگر زن:
  دیپلم افتخار: غزل شاکری «آینه‌های روبرو»
  دیگر نامزدها: لیلا حاتمی «چیزهایی هست که نمی‌دانی»، ماه‌چهره خلیلی «پرنده‌باز»، آیلین حسینیان «بی‌انتها»

  بهترین دستاورد فنی و هنری:
  دیپلم افتخار: وحید نصیریان «قلب سیمرغ»

  * برگزیدگان بخش مسابقه ویدئوسینما

  بهترین فیلم: مهدی کبیری، صدا و سیما مرکز بوشهر برای فیلم «همسنگار»
  دیگر نامزدها: مجید اسماعیلی، مجتبی امینی برای فیلم «آفریقا»، مرکز سیما فیلم، کیانوش عیاری برای فیلم «قصه داود و قمری»

  دیپلم افتخار به کودک خردسال هلیا خالقی برای ایفای نقش در فیلم «ماجون»

  بهترین کارگردان: هومن سیدی برای فیلم «آفریقا»
  دیپلم افتخار: آیدا پناهنده برای فیلم «قصه داود و قمری»
  دیگر نامزدها: احسان عبدی‌پور برای فیلم «همسنگار»

  بهترین فیلمنامه:
  دیپلم افتخار: احمد حامد برای فیلم «فقط بیست»
  دیگر نامزدها: پوریا آذربایجانی برای فیلم «عاشقانه‌ای برای سرباز وظیفه رحمت»، آیدا پناهنده و ارسلان امیری برای فیلم «قصه داودو قمری»

  بهترین بازیگر نقش اول زن:
  دیپلم افتخار: آزاده صمدی برای فیلم «آفریقا»
  دیگر نامزدها: هلیا خالقی برای فیلم «ماجون»، حدیث میرامینی برای فیلم «قصه داود و قمری»

  بهترین بازیگر نقش اول مرد:
  دیپلم افتخار: حمید باغکی برای فیلم «همسنگار»
  دیگر نامزدها: احمد مهران‌فر برای فیلم «عاشقانه‌ای برای سرباز وظیفه رحمت»، هومن سیدی برای فیلم «قصه داود وقمری»

  بهترین دستاورد فنی و هنری:
  دیپلم افتخار: اشکان اشکانی، «سربازان اعدام» (تصویربرداری) و حمید سلیمانی، «اشلو» (جلوه‌های ویژه)
  دیگر نامزدها: «همسنگار» (تصویربرداری)، «همسنگار» (طراحی صحنه)، «ماجون» (تصویربرداری)، «همسنگار» (تدوین)


  _________________
  و من طعم شیرین نشستن در سکوت را خواهم چشید !
  avatar
  catuyoun
  Admin

  تعداد پستها : 1950
  Age : 52
  Registration date : 2008-02-27

  رد: ابراهيم حاتمي کيا

  پست من طرف catuyoun في الأربعاء أغسطس 24, 2011 7:53 am

  قسمتهایی از نامه شهید آوینی به ابراهیم حاتمی کیا  دلم میگریست،اما عقلم گواهی می داد که تو بر دامنه آتشفشان منزل گرفته ای.دلم می دانست که تو بر حکم عشق گردن نهاده ای و به همین علت،از عادات متعارف فاصله گرفته ای.عقلم می پرسید«چگونه می توان در این روزگار سر به حکم عشق سپرد؟»

  عقل من می گوید که او «موقع شناس» نیست و دلم پاسخ می دهد «نباید هم چنین باشد» عقل می گوید: «آخر او که عاقل نیست!» عقل اعتراض می کند: «او نباید این همه بی پروا باشد.» دل می گوید: «در نزد عاشقان،پروا ریا کاری است.»

  تو همواره پای در عرصه های خلاف عادت و غیر متعارف نهاده ای...واین است که بسیاری را از تو رنجانده است.تو با قلبت در جهان زندگی می کنی و همان طور هم که زندگی می کنی فیلم می سازی.پس به تو اعتراض کردن خطاست،چرا که سرا پای وجودت «قلب» است.و به غیر از این هم مگر راهی برای هنر مند بودن وجود دارد؟تو زیستنت عین هنرمندی است و هنر مندی ات عین زیستن. پس چگونه از تومی توان خواست که از نفخ روح خویش در فیلم هایت ممانعت کنی؟ این بار هم فیلم تو بیرون از قالب های متعارف موجودیت پیدا کرده است،چرا که باز هم تو خودت را محاکمه کرده ای. و من می دانم که در روزگاری چنین،چقدر دشوار است که انسان خودش را همین طور که هست نشان دهد. عادات و آداب عالم ظاهر تو را وا می دارند که خودت را پنهان کنی و من می دانم که برای فردی چون تو،مردن بهتر است از زیستنی چنین. هنر و فرهنگ در زیر نقاب خفه می شوند و آنچه باقی می ماند ریا کاری است؛یک ریا کاری موجه.  چقدر شهید آوینی دوست و همراهش رو خوب شناخته بود


  _________________
  و من طعم شیرین نشستن در سکوت را خواهم چشید !
  avatar
  catuyoun
  Admin

  تعداد پستها : 1950
  Age : 52
  Registration date : 2008-02-27

  رد: ابراهيم حاتمي کيا

  پست من طرف catuyoun في الأربعاء أغسطس 24, 2011 7:55 am

  دست نوشته ای از ابراهیم حاتمی کیا برای گزارش یک جشن  هو الباطن

  برای من سینما سفری است به دنیای اسرار و حکمت.اگر این مکاشفه را پذیرفتی، پس هر مانع و سکویی، نشانه است و تو باید در مقام کشف نظاره کنی.

  پس سه سال وقت برای نوشتن فیلم نامه که چهار بار بازنویسی شده ،بی معنی نیست.و اگر در حین ساخت و ساز صحنه حس کردی هنوز اماده نیستی ، دوباره گوشه نشین میشوی و از نو آغاز میکنی.

  با این نگاه،گزارش یک جشن،گزارش بزمی است که ما بر پا کردیم.مهمانانش همه عوامل فیلم هستند.از یاران تازه نفس در پشت و مقابل دوربین.دعوتی های این جشن اکثرا جوان اندو تو این بار سن و سالت را بیشتر حس میکنی.از فیلم بردار سخت کار فرشاد محمدی و طراح صحنه با حوصله سارا سمیعی بگیر تا اکثریت جوانان جلوی دوربین که نامشان یادم نیست،ولی مجموعه ای سی و چند نفره از جوانان عاشق تئاتر و نمایش بودند که میدانستند نامی در فیلم نامه ندارند،اما از اولین تا آخرین لحظه های فیلم با بودند و صبر مومنانه اشان برای من مایه افتخار و مباهات بود.

  گزارش یک جشن،سفره ای پر رنگ بودکه هر کس به فراخور ظرفیت خویش از ان سهم گرفت.بعضی بیش و بعضی کم.من برای بساط این بزم سه سال حوصله کرده بودم و توقعم از حوصله بعضی مهمانها بیشتر بودکه سرخورده شدم،و از بعضی کم تر،که مایه حیرتم شدو صد البته اگر در دایره مکاشفه ایستاده باشی همه حکمتی داشتند که از دایره اراده ما خارج بود.  گزارش یک جشن،گزارش فیلم سازی در آستانه پنجاه سالگی است.  گزارش یک جشن،گزارشی فیلم سازی وطنی است که همیشه به پدیده های جدید اطرافش واکنش دارد.  گزارش یک جشن،گزارش فیلم سازی است که هنوز دل به زیر آب رفتن نداده و هم چنان روی سطح دریای پر تلاطم لانه میسازد.  گزارش یک جشن،گزارش احوال من است....  _________________
  و من طعم شیرین نشستن در سکوت را خواهم چشید !
  avatar
  catuyoun
  Admin

  تعداد پستها : 1950
  Age : 52
  Registration date : 2008-02-27

  رد: ابراهيم حاتمي کيا

  پست من طرف catuyoun في الأربعاء أغسطس 24, 2011 7:55 am

  جشنواره فیلم 100؛
  تقدیر از حاتمی‌کیا، بحرانی، ملاقلی‌پور، مجیدی، کیانیان و میرکریمی


  در هفتمین جشنواره فیلم 100 از ابراهیم حاتمی‌کیا، رضا میرکریمی، رضا کیانیان، مجید مجیدی، شهریار بحرانی و زنده‌یاد رسول ملاقلی‌پور تجلیل می‌شود.حبیب ایل‌بیگی گفت: شهریار بحرانی، ابراهیم حاتمی‌کیا، مجید مجیدی، رسول ملاقلی‌پور و رضا میرکریمی پنج فیلمساز مطرحی هستند که هر کدام حداقل دو فیلم در حوزه هنری تولید کرده‌اند و در کنار رضا کیانیان بازیگر توانای سینما در این دوره از "جشنواره فیلم 100" از آنها تجلیل خواهد شد و بخش‌هایی از آثارشان نیز به نمایش درخواهد آمد.
  وی با اشاره به این موضوع که این فیلمسازان علاوه بر ترویج اخلاق و خصائل مشترک انسانی فیلم‌هایی با ساختار خوب ارائه کرده‌اند و باعث افتخار کشورشان در عرصه هنر بوده‌اند، افزود: سینمای جمهوری اسلامی ایران و آثار فاخر آن، همواره بیانگر جلوه‌های اخلاقی و انسانی بوده و از این منظر چه در داخل و چه در عرصه‌های بین‌المللی توانسته است مخاطبان خود را داشته باشد.

  ایل‌بیگی با اشاره به این که در سه دهه گذشته سینما در حوزه هنری نقش پررنگ وموثری داشته و در این زمینه این مرکز، محملی برای پیدایش، آموزش و حمایت از استعدادهای سینمای انقلاب اسلامی بوده که بسیاری از آنان اکنون از سینماگرایان مولف به شمار می‌روند وچهره‌هایی مطرح در سینمای جهان هستند؛ توضیح داد: نقش مهم و موثرحوزه هنری در سینمای ایران و تولید آثار اخلاقگرا به یاد ماندنی است و نمونه‌های بارز آن در سه دهه گذشته انقلاب اسلامی، به آثاری ماندگار در گونه‌های مختلفی چون دفاع مقدس با محورهای انسانی و اخلاقی در کتاب تاریخ سینمای ایران جاودان شده‌اند.

  دبیر بخش لحظات اخلاقی سینمای ایران تصریح کرد: سلامت محتوایی سینمای ایران به عنوان مهمترین بخش هنری کشور و دوری از جذابیت‌های دروغینی که سینمای غالب جهان با اتکا بر آنها فیلم تولید می‌کند تا مخاطبان خود را حفظ کند، از فیلم‌های ایرانی؛ محصولاتی مناسب برای همه مردم دنیا با هر عقیده و دینی فراهم آورده و در این راه کسب افتخارات روزافزون سینمای ایران گواه این ادعاست.
  ایل‌بیگی در پایان ضمن بیان این مطلب که در ارائه تولیدات سینمایی ایران عوامل زیادی نقش دارند که جشنواره‌های سینمایی از آن جمله‌اند، افزود: جشنواره فیلم 100 نیز یکی از محافل نوین سینمای ایران است که نقش مهمی در ترویج و توسعه آثار و نیز کشف استعدادهای تازه دارد. در بخشی از این جشنواره که لحظات اخلاقی سینمای ایران نام دارد، سعی شده تا با توجه به شعار امسال جشنواره فیلم صد با موضوع "اخلاق" در کنار آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره از فیلمسازانی که نقش بسیار زیادی در ارتقا و شناسایی سینمای ایران با مضامین اخلاقی و انسانی داشته‌اند تجلیل شود تا در سال‌های آتی این روند ادامه پیدا کند.
  هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم 100 به همت حوزه هنری استان تهران با شعار "سینمای اخلاق" 12 و 13 اسفندماه در تهران برگزار می‌شود


  _________________
  و من طعم شیرین نشستن در سکوت را خواهم چشید !
  avatar
  catuyoun
  Admin

  تعداد پستها : 1950
  Age : 52
  Registration date : 2008-02-27

  رد: ابراهيم حاتمي کيا

  پست من طرف catuyoun في الأربعاء أغسطس 24, 2011 7:56 am

  پس از نمايش "گزارش يك جشن "در گفت‌وگو با فارس عنوان شد؛
  برجي: ابراهيم جان به سينماي خودت برگرد


  خبرگزاري فارس: مستند ساز برتر فيلم هاي جنگي در جهان گفت: نمي‌خواهم به حاتمي كيا بگويم پا به پاي اجتماع نيايد اما مي‌خواهم بگويم تو از نسلي هستي كه توانايي يادآوري اين دوران را داري، پس ابراهيم جان به سينماي خودت برگرد.

  «رضا برجي» مستندساز فيلم هاي جنگي كه با حضور در 14 جنگ در جهان رتبه برتر را در اختيار دارد، در گفت‌وگو با خبرنگار سينمايي باشگاه خبري فارس «توانا» درباره فيلم «گزارش يك جشن» اثر ابراهيم حاتمي‌كيا گفت: اين فيلم، فيلم فوق‌العاده‌اي نبوده و كساني كه آثار قبلي ابراهيم حاتمي‌كيا را ديده‌اند، توقع چنين اثري را از او ندارند.
  وي در ادامه خطاب به ابراهيم حاتمي‌كيا گفت: ابراهيم جان چند وقت پيش، داور جشنواره فيلم‌هاي صد ثانيه‌اي بودم و فردي همين فيلم تو را در صد ثانيه ساخته بود و چه بسا زيباتر نيز بود.
  عكاس دوران دفاع مقدس در ادامه افزود: علاقه من به ابراهيم حاتمي‌كيا باعث نمي شود تا جمله‌اي را خطاب به او نگويم كه قد و قامت ابراهيم بزرگ‌تر از اين فيلم است، فيلمي كه با توجه به فيلمبرداري خوب و بازي مورد قبول بازيگرانش همه چيز را ابتر مي گذارد، فيلمي كه نه كاملا سياسي است و نه اجتماعي.
  برجي درباره نوع سينماي حاتمي‌كيا گفت: توقع من از ابراهيم حاتمي‌كيا اين نوع سينما نيست و اين نوع نگاه نيز براي ابراهيم نيست. نگاهي كه حس كرده و برايش جنگيده و خاك آن را خورده است، نگاهي كه خاكش در چشمش فرو رفته و يا نگاهي كه گاز آن چشمش را سرخ كرده است، اين نوع سينما براي ابراهيم حاتمي‌كيا است.
  برجي در پايان گفت: نمي‌خواهم به حاتمي‌كيا بگويم كه به دنبال سينماي صددرصد جنگ برود و پا به پاي اجتماع نيايد اما مي‌خواهم بگويم تو از نسلي هستي كه چون توانايي داري بايد اين دوران را يادآوري كني، پس ابراهيم جان به سينماي خودت برگرد.


  _________________
  و من طعم شیرین نشستن در سکوت را خواهم چشید !

   اكنون الخميس يناير 17, 2019 1:54 am ميباشد