دل خواسته ها


  مجيد مجيدي

  شاطر
  avatar
  catuyoun
  Admin

  تعداد پستها : 1950
  Age : 52
  Registration date : 2008-02-27

  رد: مجيد مجيدي

  پست من طرف catuyoun في الثلاثاء مارس 02, 2010 7:31 am

  پنج شنبه 7/9/1387

  "آواز گنجشک‌ها و امنيت اجتماعي"


  "آواز گنجشک‌ها و امنيت اجتماعي " از نگاه فرمانده نيروي انتظامي

  سردار اسماعيل احمدي‌‌مقدم در مطلبي تحت عنوان "آواز گنجشک‌ها و امنيت اجتماعي" تازه‌ترين فيلم مجيد مجيدي را از نگاه خود ارزيابي و تحليل کرده است.

  به گزارش خبرگزاري مهر، متن کامل يادداشت کوتاه فرمانده نيروي انتظامي بر فيلم مجيدي به اين شرح است: شب جمعه موفق شدم در يکي از سينماهاي تهران شاهد فيلم "آواز گنجشک‌ها" باشم. ياد حدود سه سال پيش افتادم؛ روزي که ديداري با آقاي مجيدي داشتم.

  در آن روز بحث از فيلم پليسي بود و من ديدگاه خود را مطرح کردم؛ اينکه اغلب فيلم‌هاي پليسي به دنبال ترسيم اقتدار پليس و کارآمدي هستند، ولي سازگاري کمتري با فرهنگ ديني و ملي ما دارند و اگر هدف اين فيلم‌ها آموزش‌هاي اجتماعي و پيشيگري از وقوع جرم باشد، بعضا نتيجه معکوس حاصل مي‌شود، چرا که بدآموزي‌هاي فراواني نيز در خلال آن به نمايش درمي‌آيد.
  ما بايد فيلم‌هايي بسازيم که راههاي نفوذ شيطان و همچنين روش‌هاي دفاع و مقابله با آن را ياد بدهيم و به عبارت ديگر به زبان هنر و روش‌هاي جديد و نافذ، امر به معروف و نهي از منکر کنيم .

  ما بايد فيلم‌هايي بسازيم که راههاي نفوذ شيطان و همچنين روش‌هاي دفاع و مقابله با آن را ياد بدهيم و به عبارت ديگر به زبان هنر و روش‌هاي جديد و نافذ، امر به معروف و نهي از منکر کنيم و اگر مطلوب پليس يک جامعه پاک است، بايد آن را در نهاد انسان‌ها مستقر کرد نه اينکه آنان را از قدرت پليس و هزينه‌هاي جرم مرعوب نماييم.

  در "آواز گنجشک‌ها" با زباني ساده و همه‌فهم و به زيبايي مضامين قرآني و ديني و ملي ما به تصوير درآمده است. اينکه تلاش زياد در جهت مال‌اندوزي بدون توجه به حلال بودن کسب، موجب افزايش روزي نمي‌شود، همان کلام خداست که "ان الله يبسط الرزق لمن يشاء و يقدر: آيا نديديد خداوند روزي را براي هر کس بخواهد گسترده يا تنگ مي‌سازد؟" (آيه 52 سوره زمر).

  يا تعبير همان مثل ايراني است که "بادآورده را باد مي‌برد." آنجا که گوجه‌سبز از مال شبهه‌ناک در راه مي‌ريزد و به خانه نمي‌رسد يا آنجا که کريم از فروش يخچال امانتي صرف نظر و به وسوسه شيطان غلبه مي‌کند و پس از آن شترمرغ و کار از دست‌رفته به او بازگردانده مي‌شود که همان تعبير "من جاء بالحسنة فله عشر امثالها: هر کس کار نيکي بجا آورد، 10 برابر آن پاداش دارد" است (سوره انعام، آيه 160).
  اگر مطلوب پليس يک جامعه پاک است، بايد آن را در نهاد انسان‌ها مستقر کرد نه اينکه آنان را از قدرت پليس و هزينه‌هاي جرم مرعوب نماييم.

  مال‌اندوزي و طمع، ‌عقل و دل و چشم انسان را کور و رابطه او را با خود و جامعه تضعيف و او را منزوي مي‌کند. "اکثر مصارع العقول تحت بروق المطامع: در بيشتر جاهايي که عقل به خاک افکنده مي‌شود، زير برق طمع‌هاست." (نهج‌البلاغه، خطبه 219). در کل مي‌توان گفت دستاوردهاي تمدن جديد ناشي از غرب که منجر به تشکيل جوامع بي‌هويت و پرزرق و برق شده و اولين قرباني آن انسان و معنويت اوست، در اين فيلم به خوبي به نمايش گذاشته شده است.


  اومانيسم با تاکيد بر اصالت دنياگرايي و ترديد به حيات اخروي موجب گسترش خودپرستي، لذتجويي افراطي، مال‌اندوزي، حرص و طمع، اسراف، مصرف بي‌رويه، فردگرايي و انزواي از "نوعدوستي" و "ديگردوستي" شده است. در آنجا انسان‌ها به ظاهر در جوامعي متراکم زندگي مي‌کنند، ولي دل‌هايشان فرسنگ‌ها از هم دور است؛ با عجله و شتاب به سوي مقصدي نامعلوم يا ناکجاآباد مي‌دوند و اصلا فرصت انديشيدن به راه و اطراف ندارند. در اين جوامع انسان موجودي است سرگردان، گيج، گمگشته و بي‌هدف.

  اگر هدف امنيت اجتماعي ايجاد جامعه‌اي دور از ظلم و تجاوز و جرم و گناه باشد، بايد گفت نمي‌توان حقيقت آن را در وجود "پليس قدرتمند" و "قوانين سختگيرانه" يافت، بلکه بايد اين پليس در درون نهاد انسان‌ها مستقر شود و همانگونه که در اين فيلم، کريم در کشمکش بين وسوسه‌هاي دنيايي و وجدان انساني يا به عبارت ديگر در جدال بين نفس اماره و لوامه موفق و سربلند بيرون آمد، بايد به مردم آموخت چگونه با شيطان نفس مبارزه کنند و با رجوع به فطرت خدايي خود از مسير صلاح خارج نشوند.
  اينکه اغلب فيلم‌هاي پليسي به دنبال ترسيم اقتدار پليس و کارآمدي هستند، ولي سازگاري کمتري با فرهنگ ديني و ملي ما دارند و اگر هدف اين فيلم‌ها آموزش‌هاي اجتماعي و پيشيگري از وقوع جرم باشد، بعضا نتيجه معکوس حاصل مي‌شود، چرا که بدآموزي‌هاي فراواني نيز در خلال آن به نمايش درمي‌آيد.

  چرا که تعاليم ديني نه فقط ضامن رستگاري در آخرت بلکه موجب رفاه حقيقي در دنياي ما خواهد بود. آري حقيقت امنيت اجتماعي بازگشت به خويشتن و توجه به پيامدهاي دنيوي و اخروي گناه است که در اين صورت امنيت و آرامش حقيقي به فرد، خانواده و جامعه بازمي‌گردد.


  سوتيتر :

  ما بايد فيلم‌هايي بسازيم که راههاي نفوذ شيطان و همچنين روش‌هاي دفاع و مقابله با آن را ياد بدهيم و به عبارت ديگر به زبان هنر و روش‌هاي جديد و نافذ، امر به معروف و نهي از منکر کنيم .

  اگر مطلوب پليس يک جامعه پاک است، بايد آن را در نهاد انسان‌ها مستقر کرد نه اينکه آنان را از قدرت پليس و هزينه‌هاي جرم مرعوب نماييم.


  اينکه اغلب فيلم‌هاي پليسي به دنبال ترسيم اقتدار پليس و کارآمدي هستند، ولي سازگاري کمتري با فرهنگ ديني و ملي ما دارند و اگر هدف اين فيلم‌ها آموزش‌هاي اجتماعي و پيشيگري از وقوع جرم باشد، بعضا نتيجه معکوس حاصل مي‌شود، چرا که بدآموزي‌هاي فراواني نيز در خلال آن به نمايش درمي‌آيد.


  _________________
  و من طعم شیرین نشستن در سکوت را خواهم چشید !
  avatar
  catuyoun
  Admin

  تعداد پستها : 1950
  Age : 52
  Registration date : 2008-02-27

  رد: مجيد مجيدي

  پست من طرف catuyoun في الثلاثاء مارس 02, 2010 7:32 am

  يکشنبه 26/12/1386


  سعدي از دست خويشتن فرياد


  حمايت از مجيد مجيدي، ابهام‌زدايي از اکران نوروزي، صدور 16 پروانه نمايش، اولين سيمرغ موزه شهدا، تجليل از فعالان مبارزه با قاچاق فيلم، افتتاح سينما آزادي، سعدي از دست خويشتن فرياد و ... مهمترين سايه روشن‌ دنياي فرهنگ و هنر در هفته گذشته بودند.

  به گزارش خبرنگار مهر، اظهار نظرهاي جديد مجيدي در مراسم معرفي برگزيدگان انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان هفته گذشته بيشترين واکنش‌ها را در پي داشت. سينماگران و هنرمندان در حمايت از او در اعتراض به حرمت‌شکني مقدسات به ميدان آمدند و در اين ميان شخصيت‌هاي غيرسينمايي هم از کارگردان "آواز گنجشک ها" حمايت کردند.

  جواد شمقدري مشاور فرهنگي رئيس جمهور از اينکه يک فيلمساز بين‌المللي برخاسته از متن انقلاب پرچمدار اعتراض به جريان‌هاي توهين‌کننده به پيامبر اسلام شده ابراز خرسندي کرد. جمال شورجه گفت امثال مجيدي که به مجامع جهاني راه يافته‌اند، مي‌توانند پيام مظلوميت اسلام و انقلاب را به گوش تمام جهانيان برسانند.

  فرج‌الله سلحشور نيز دفاع مجيدي از مقدسات مسلمانان را عملي ارزشمند وظيفه تمام هنرمندان مسلماني دانست که به رسول اکرم (ص) عشق مي‌ورزند. آيت الله جعفر سبحاني هم در يک گفتگوي تلفني از مجيدي به دليل موضعگيري اخير در واکنش به اهانت به پيامبر اکرم (ص) تقدير کرد.

  * بالاخره پرونده اکران نوروزي 87 سينماها با تأخير بسيار بسته شد و فيلم‌هايي که از هفته آينده به نمايش درمي‌آيند معرفي شدند. شوراي صنفي نمايش در جلسه روز چهارشنبه خود با تصويب نهايي آئين‌نامه جديد قرارداد اکران فيلم‌هاي نوروزي سينماها را جز گروه سينمايي عصر جديد اعلام کرد.

  مهمترين تغيير اين آئين‌نامه افزايش گروههاي سينمايي از چهار به پنج است با سرگروهي سينما آزادي. همچنين گروهها از شکل تک‌سينمايي به شکل دوسينمايي درآمدند شامل آفريقا و سروش، آزادي و صحرا، استقلال و ايران 1، قدس و ايران 2، عصر جديد و ايران 3.

  به اين ترتيب "مجنون ليلي" از 26 اسفند در گروه آفريقا، "به همين سادگي" از 26 اسفند در گروه استقلال، "زن دوم" از 27 اسفند در گروه آزادي و "دايره زنگي" از 29 اسفند در گروه قدس به نمايش درمي‌آيند. گروه سينمايي عصر جديد براي اکران جديد خود فيلمي را به شورا معرفي نکرده و شوراي صنفي تا روز شنبه براي معرفي فيلم نوروزي اين سينما فرصت داده است.

  * شوراي صدور پروانه نمايش 35 ميليمتري يکشنبه گذشته براي 16 پروژه سينمايي پروانه نمايش صادر کرد که عبارتند از "گناه من" مهرشاد کارخاني، "به همين سادگي" رضا ميرکريمي، "زن‌ها فرشته‌اند" شهرام شاه‌حسيني، "مجنون ليلي" قاسم جعفري، "هميشه پاي يک زن در ميان است" کمال تبريزي، "زن دوم" سيروس الوند، "باد در علفزار مي‌پيچد" خسرو معصومي و "استشهادي براي خدا" عليرضا اميني.

  "انعکاس" رضا کريمي، "آن مرد آمد" حميد بهمني، "کنعان" ماني حقيقي، "محيا" اکبر خواجويي، "همخانه" مهرداد فريد، "آتش سبز" محمدرضا اصلاني، "روز برمي‌آيد" بيژن ميرباقري و "دايره زنگي" پريسا بخت‌آور نيز از اداره نظارت مجوز نمايش دريافت کرده‌اند. "قرنطينه"، "ديوار"، "بالاتر از آسمان"، "خواب ليلا"، "شب حورا"، "حقيقت گمشده" و "ماه‌وش" در حال بازبيني براي صدور پروانه نمايش هستند.

  * سيمرغ زرين بخش نگاه ملي بيست و ششمين جشنواره فيلم فجر که به "فرزند خاک" محمدعلي باشه آهنگر اعطا شده بود، دوشنبه گذشته در مراسمي به موزه شهدا اهدا شد. در اين مراسم وزير ارشاد، رئيس حوزه هنري، رئيس بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس، رئيس سازمان توسعه سينمايي سوره، نمايندگان ارتش و نيروي انتظامي، کارگردان، تهيه‌کننده و برخي عوامل فيلم حضور داشتند.

  * مراسم تجليل از فعالان مبارزه با قاچاق محصولات سينمايي سه‌شنبه گذشته با حضور فرماندهان عاليرتبه نيروي انتظامي، مقام‌هاي قضايي کشور، معاون سينمايي وزير ارشاد، سينماگران و اصحاب رسانه برگزار شد. مهندس جعفري جلوه، سردار رادان، مرتضي شايسته و ... از جمله افرادي بودند که در اين مراسم به سخنراني پرداختند.

  تجليل از فعالان مبارزه با محصولات غيرمجاز سينمايي با حضور انتظامي، جعفري جلوه و سيدرضا ميرکريمي انجام شد که طي آن از سردار رادان، معاون قضايي دادستان کل کشور، رئيس پليس اطلاعات و امنيت، سرپرست و داديار مجتمع قضايي ناحيه 21 تهران، رئيس نظارت بر اماکن عمومي، رئيس پليس مرکز عمليات اطلاعات و امنيت تهران بزرگ، بازپرس مجتمع قضايي ناحيه 21 تهران و ... تقدير شد.

  حسين فرحبخش و مرتضي شايسته نيز از جمله تقديرشدگان بودند و در پايان تجليل از اصحاب رسانه و مطبوعات انجام شد. در اين بخش از دبيران گروههاي فرهنگي هنري واحد مرکزي خبر، شبکه خبر، خبرگزاري‌هاي ايسنا، ايرنا، فارس و مهر، روزنامه‌هاي ايران، باني فيلم، جام جم، کيهان، اعتماد ملي، سياست روز و هفته‌نامه جهان سينما تقدير شد.

  * افتتاح سينما آزادي که قرار بود طي مراسمي در 19 اسفند انجام شود، به دليل همزماني با روزهاي انتخابات مجلس به تعويق افتاد تا جشن بازگشايي اين سينما يکشنبه 26 اسفند همزمان با آغاز اکران نوروزي سينما انجام شود. فيلم سينمايي "زن دوم" سيروس الوند در اين سينما اکران مي‌شود و در حرکتي نمادين فيلم سينمايي "تعطيلات تابستاني" که هنگام آتش‌سوزي اين سينما در حال نمايش بود، در يکي از سالن‌ها به نمايش درمي‌آيد.

  * مدير اجرايي جشنواره بين‌المللي فيلم کودک و نوجوان هفته گذشته از مشخص نبودن زمان برگزاري اين جشنواره که سال گذشته در شهر همدان برگزار شد، خبر داد. جعفر زمرديان ضمن اعلام اين خبر گفت: "اين جشنواره از ابتدا زماني مشخص براي اجرا نداشته و دوره بيست و يکم آن نيز به علت آماده نبودن زيرساخت‌هاي لازم از آبان به ارديبهشت تغيير کرد."

  وي درباره برنامه‌هاي دوره بيست و دوم جشنواره فيلم کودک و نوجوان افزود: "در اين دوره بخش جنبي تخصصي شده و به آسيب‌شناسي فيلم‌هاي کودک مي‌پردازد. همچنين نمايشگاهي از محصولات فرهنگي توليد شده براي کودکان و نوجوانان برپا مي‌شود و فيلم‌هاي اين دوره در 22 سالن سراسر شهرستان همدان به نمايش درمي‌آيد."

  * همايون ارشادي که فيلم سينمايي "بادبادک‌باز" مارک فورستر را بر پرده سينماهاي جهان داشت، در فيلم جديد الخاندرو آمنابار کارگردان فيلم‌هاي "ديگران" و "درياي درون" نقش‌آفريني مي‌کند. اين فيلم که "آگورا" نام دارد و عنوان انگليسي آن "غبار زمان" است، درباره برده‌اي است که در مصر باستان عاشق بانوي خود هيپاتيا مي‌شود.

  "آگورا" با بودجه‌اي حدود 50 ميليون يورو (73 ميليون دلار) ساخته مي‌شود و فيلمبرداري از اين ماه در مالت آغاز شده است. در اين فيلم بازيگراني چون ريچارد وايس ("موميايي"، "باغبان وفادار")، اسکار ايزاک (داستان ميلاد مسيح) و روپرت ايوانز هم نقش‌آفريني مي کنند.

  * عباس کيارستمي مجموعه انتخاب‌هاي خود را از غزليات سعدي با عنوان "سعدي از دست خويشتن فرياد" منتشر کرد. او در اين مجموعه از برخي غزليات سعدي بيتي را انتخاب کرده و آن را با شکل و شمايل شعر نو نوشته است. کيارستمي هر يک از صفحات کتابش را به يکي از ابيات سعدي اختصاص داده است.

  بازخواني کيارستمي از يکي از ابيات سعدي: دنيا خوش است و مال عزيز است و تن شريف / ليکن رفيق بر همه چيزي مقدم است.

  منبع : مهر


  _________________
  و من طعم شیرین نشستن در سکوت را خواهم چشید !
  avatar
  catuyoun
  Admin

  تعداد پستها : 1950
  Age : 52
  Registration date : 2008-02-27

  رد: مجيد مجيدي

  پست من طرف catuyoun في الثلاثاء مارس 02, 2010 7:34 am

  چهارشنبه 27/6/1387
  حاتمی‌كیا یك هفته جلوتر از مجیدی


  «دعوت» 3 مهر می‌‌آید، «آواز گنجشك‌ها»10مهر

  سخنگوی شورای صنفی نمایش با اشاره به اكران اول و دوم عیدفطر، اكران فیلم‌های فرهنگی، اكران آزاد و تغییر روز فروش بلیت نیم‌بها، گفت: فیلم «دعوت» ساخته «ابراهیم حاتمی‌كیا» یك هفته زودتر از «آواز گنجشك‌ها» ساخته «مجید مجیدی» اكران می‌شود.

  «محمدرضا صابری» درباره آخرین مصوبات امروز شورای صنفی نمایش اظهار داشت: از چهارشنبه 3 مهر اكران اول عیدفطر در بخش اول، با نمایش فیلم‌های «دعوت» ساخته «ابراهیم حاتمی‌كیا» در گروه سینمایی آفریقا و «نسكافه داغ‌داغ» ساخته «علی قوی‌تن» در گروه سینمایی قدس آغاز خواهد شد.

  وی افزود: نمایش عمومی فیلم‌های دیگر اكران اول عیدفطر شامل «كنعان» ساخته «مانی حقیقی» در گروه سینمایی آزادی، «سه زن» ساخته «منیژه حكمت» در گروه سینمایی عصرجدید و «آواز گنجشك‌ها» ساخته «مجید مجیدی» در گروه سینمایی استقلال از چهارشنبه 10 مهر آغاز خواهد شد.

  از چهارشنبه 3 مهر اكران اول عیدفطر در بخش اول، با نمایش فیلم‌های «دعوت» ساخته «ابراهیم حاتمی‌كیا» در گروه سینمایی آفریقا و «نسكافه داغ‌داغ» ساخته «علی قوی‌تن» در گروه سینمایی قدس آغاز خواهد شد.

  صابری همچنین درباره اكران دوم عیدفطر گفت: فیلم «عسل ایرانی» ساخته «قدرت‌الله صلح‌میرزایی» در گروه سینمایی آفریقا به نمایش درمی‌آید و قرارداد نمایش این فیلم منعقد شده است و فیلم‌های «احضار شدگان» ساخته «آرش معیریان» در گروه سینمایی آزادی و «محیا» ساخته «اكبر خواجویی» در گروه سینمایی قدس اكران می‌شوند اما هنوز تكلیف نمایش فیلم گروه سینما عصر جدید به دلیل مشكلات مربوط به این سینما، روشن نشده ضمن این كه نمایش فیلم «دل‌شكسته» ساخته «علی روئین‌تن» در گروه سینمایی استقلال در اكران دوم عیدفطر نیز پس از نظر معاونت سینمایی و ثبت قرارداد نمایش این فیلم قطعی می‌شود.

  سخنگوی شورای صنفی نمایش، همچنین درباره سرنوشت آغاز طرح اكران حمایتی فیلم‌های فرهنگی در عید فطر به فارس گفت: قرارداد 6 سینمای پایتخت 2، سپیده 2، مركزی 5، حافظ 2، جمهوری2 و فلسطین2 برای نمایش فیلم‌های طرح فرهنگی منعقد شده اما هنوز نام فیلم‌های این سینماها اعلام نشده‌ است و در این شرایط این سینماها تا قطعی شدن برنامه اكران فرهنگی به نمایش فیلم‌های خودبراساس برنامه گروه سینمایی ادامه می‌دهند.

  وی درباره نمایش عمومی فیلم‌های «پرونده هاوانا» ساخته «علیرضا رئیسیان» در اكران عیدفطر نیز گفت: پخش‌كننده این فیلم جهت اكران آزاد با یكی از سالن‌های سینما آزادی قرارداد بسته است اما برای چگونگی نمایش آن در سایر سینماها هنوز تصمیم گرفته نشده است.

  صابری همچنین گفت: از شنبه هفته آینده و با آغاز فصل پائیز، برنامه نیم‌بهای سینماها كه در روزهای شنبه و سه‌شنبه انجام می‌شد، به روز شنبه محدود خواهد شد و سینماها، فقط در شنبه‌ها، بلیت نیم‌بها می‌فروشند.

  وی در پایان گفت: قیمت بلیت سینماها نیز ثابت می‌ماند و شورای صنفی نمایش هنوز تصمیمی جهت افزایش بلیت سینماها نگرفته‌ است.

  منبع : خبرگزاری فارس


  _________________
  و من طعم شیرین نشستن در سکوت را خواهم چشید !

   اكنون الخميس يناير 17, 2019 1:45 am ميباشد